March 6, 2015

Picks from VOLTA NY, 2015


This year VOLTA has taken up residence at Pier 90, a lovely spot on the Hudson right next to The Armory Show, which sprawls across Piers 92 and 94. A more manageable size than many of the other fairs, VOLTA is selective, and galleries that have been invited to participate present curated exhibitions of single artists. This year plenty of good paintings are on view, though some of the figurative work seems out of synch with the most compelling contemporary work in that vein. Although well painted, many of the pictures come off as too earnest and overwrought, perhaps reflecting the difficulty of finding a new subject amenable to traditional painting techniques.

The most impressive work in the show considers the relationship between physical and digital space. Artists continue to be fascinated by the distinction between what's real, what's on our screens, and how we make sense of the two worlds in our heads. Here are some snaps from the press preview yesterday.

[Image above: David Hayward presents an inventive series of small-scale abstractions at Frosch and Portmann that rely on a rigorous process of reworking and overpainting.]

Michelle Grabner has an installation of wonderful small-scale paintings of dish cloths and other domestic textiles at  Richard Heller.

BravinLee presents a group of 16 x 20 inch paintings that Thomas Nozkowski made between 1980 and 2003. This one is the earliest, from 1980.

From Leipzig, Galerie Kleindienst presents the work of Tilo Baumgärtel, a painter who pairs odd figurative activity with stage-like woodsy spaces in a series of large-scale drawings, unframed and pinned in a grid format. Baumgärtel had a solo show at Slag in Bushwick this past fall.

Lavar Monroe, who will have work in the Venice Biennale's 2015 group exhibition "All the World’s Futures," presents a series of exuberant painting-objects rooted in his research about 19th century human zoos. At Nomad, a gallery from Brussels.

At SEASON, Peter Scherrer presents landscape imagery from his hometown in the Pacific Northwest. Looming dank forest is palpable in most of his work.

Ryan Schneider brings a bunch of lively face paintings--sort of a mash up of Picasso, Nicole Eisenman and Mark Grotjahn--to the Two Rams booth.

At Kevin Kavanaugh's booth, Robert Armstrong, a painter from Dublin, presents a series of gestural paintings inspired by other pictures, with a particular fondness for Poussin's landscapes.

At Fred Giampietro, Jonathan Waters presents small abstractions painted on the backs of old nautical charts and some beautiful small sculptures crafted from solid steel. Both series are inspired by the 160-ft freighter he bought in the 1970s and kept on Staten Island for live-work space. He told me the ship was in bad shape--he lived in fear it would sink.

 Giampetro also has a series of  Clint Jukkala's new paintings that reference observation and surveillance.

Joshua Reames conflates different types of spatial illusion at Luis De Jesus

Steven Palmer at Vane seems to be a more sincere version of William Powhida (without the art market angst).

At Ada Brian Novatny tames and domesticates natural disasters, painting them thinly in monochromatic washes on wood panels.

At Scaramouche/The Pool, Eric Mistretta recontextualizes text from popular culture and advertising. He also presents a less interesting series made from nylon panty hose stretched over canvases. 

Guillermo Pfaff presents some meta-paintings at Hionas. What is a painting, and so forth.

Olivier Masmonteil thinks about image overload and how to make a masterpiece in the digital age. At Galerie Dukan, Paris.

Karsten Konrad makes clever paintings and sculptures from deconstructed objects and furniture at Pablo's Birthday.

Hulda Guzman at Lyle O. Reitzel Arte Contemporaneo.

The impressive abstractions from Rubens Ghenov at Morgan Lehman are inspired by an imagined poet, Angelico Morandá (b. Spain, 1940 – d. Portugal, 2006).

Rose Wylie at Union Gallery. Her endearing installation includes a wall of paintings on paper inspired by celebrity culture. I wondered if the energetic octogenarian had been collaborating with some kids...?

Andrej Dubravsky's barn-like installation at Dittrich & Schlechtriem includes hay and a painting shaped like a tent. Or a painted tent? He cites the sexual tension of Egon Schiele, Oskar Kokoschka, Ernst Ludwig Kirchner, Otto Mueller, and other Die Brücke artists as touchstones for this body of work.

Paul Henry Ramirez fashionably installs his biomorphic abstractions over wall paintings at Ryan Lee.

At Galerie Heike Strelow, Hendrik Zimmer tears, pastes and paints a series of collages comprising photographs and abstract form. 

"Belonging to the post-internet art generation and experiencing the changes brought from a long-since digital age and the network ideology, Zimmer develops his paintings concerned particularly with their materiality and their ways of presentation and dissemination in the physical and digital space,"  the press release reads.

The same could be said about many of the artists at VOLTA this year.

VOLTA NY, Pier 90, New York, NY. Through Sunday, March 8, 2015.

Related posts:
Heads and tails: The figure @ Volta (2014)
Brece Honeycutt's book report rom the Fairs (2013)

------

Two Coats of Paint is licensed under a Creative Commons Attribution - Noncommercial-No Derivative Works 3.0 United States License. For permission to use content beyond the scope of this license, permission is required.

March 3, 2015

Art Fair Quiz: Spring/Break


Although the Spring/Break Art Show is known more for installations, dimly lit rooms and video projections, there were a fair number of paintings on the walls this year. Can you identify these? Send your answers to twocoatsofpaint@gmail.com with SPRING/BREAK QUIZ in the subject line. Whoever has the most correct answers will receive a post about his or her work or upcoming projects. Deadline: March 8, midnight. Get out there and see some art. Good luck!

 [Above: Image 1]

 Image 2

  Image 3

 Image 4

  Image 5

 Image 6

 Image 7

 Image 8

 Image 9

 Image 10

 Image 11

 Image 12

 Image 13

 Image 14

 Image 15

 Image 16

 Image 17

 Image 18

 Image 19

 Image 20

Image 21

"Spring/Break Art Show," New York City's curator-driven art fair during Armory Arts Week. Through March 8, 2015. Corner of W. 31st and 8th Avenue, in the old post office near Penn Station.

------

 Two Coats of Paint is licensed under a Creative Commons Attribution - Noncommercial-No Derivative Works 3.0 United States License. For permission to use content beyond the scope of this license, permission is required.

March 3: Andrew Ginzel's list/ ART FAIR EDITION

SOME but not all NYC SELECTED SHOWS TO SEE / March 3, 2015  / Listed south to north. Compiled by artist Andrew Ginzel for his students at the School of Visual Arts. Note: Images have been selected by Two Coats of Paint.

[Image at top: Peter Scherrer, Pink Web, 2014, oil on burlap on panel, 16 x 20 inches. SEASON @ Volta]


THE ART FAIRS:
(VIP and benefit opening events not listed) Overall information: www.armoryartsweek.com
Art on Paper / Pier 36 East River; 299 South / www.thepaperfair.com / Friday 3/6 & Saturday 3/7, 11AM-7PM / Sunday 3/8, 11AM-6PM ($)
SALON ZURCHER / 33 Bleecker / www.galeriezurcher.com / Opening 3/2 5-8PM / Tue. 3/3- Sat. 3/7 Noon-8PM; Sunday 3/8 Noon-5 PM / FREE
PULSE / 125 W 18 / www.pulse-art.com / Thursday 3/5, 1-6 PM / Friday 3/6 & Saturday 3/7, 11 AM-8PM / Sunday 3/8: 11AM-5PM ($)
NEW CITY (Japanese) / HPGRP / 529 W 20 / www.newcityartfair.com /Opening 3/5: 7-9 PM; Thur.3/5-Sat.3/7: Noon-7PM Sun.3/8: Noon-6PM (FREE)
Independent / 548 W 22nd / www.independentnewyork.com / Opening Thur. 3/5: 6-8PM; Fri. 3/6-Sat. 3/7: Noon-7PM; Sun. 3/8: Noon-6PM ($)
CLIO / 508-526 W 26 / www.clioartfair.com / Friday 3/6, Saturday 3/7, Sunday 3/8 10AM-6PM / FREE
MOVING IMAGE / 269 11th Ave. @ 27-28 St. / www.moving-image.info / Opening 3/5 6-8 PM; Thur. 3/5- Sat.3/7: 11AM-8PM; Sun. 3/8: 11AM– 4PM (FREE)
SPRING BREAK / 307 W 31 / www.springbreakartshow.com / RSVP Preview 3/3 5-8 PM; Thur 3/5 – Sat 3/7 / Noon - 8 PM / Sunday 3/8 to 6PM ($)
SCOPE / 639 W 46 / www.scope-art.com / Friday, 3/6, 6 – 10PM / Saturday. 3/7 & Sunday, 3/8: 11AM – 8PM ($)
VOLTA / 12th Ave. @ 50, Pier 90 / www.ny.voltashow.com / Opening: Thur, 3/5: 6-8PM; Fri, 3/6-Sat, 3/7: Noon-8PM; Sun, 3/8: Noon - 7PM ($)
THE ARMORY SHOW / 12th Ave. @ 55th, Pier 92 & 94 / www.thearmoryshow.com / Thursday 3/5 – Sunday 3/8: Noon-7PM ($)
ADAA Art Show / Park Avenue Armory, Park Ave. at 67 / www.artdealers.org/artshow.html 3/4-3/8: Wed- Fri: 12-8PM Sat: 12-7 PM Sun: 12-5PM ($)

 Brian Wood, with Novella @ SALON ZÜRCHER Art Fair, a tiny fair that is always one of my favorites. This year Theodore:Art, Makebish, and a few other small galleries from around the world are on the roster. Highly recommended!

Brian Belott, "Unique Stone Calculator L" at the art fair where curators are in charge: Spring/Break Art Show. Highly recommended!

Transmitter Gallery, installation view @ BEAT NITE in Bushwick. A selection of galleries, curated by Hyperallergic's Ben Sutton, will stay open late on Friday night. After party at the Vazquez Building. Highly recommended!


LOWER EAST SIDE
Nancy Haynes / Regina Rex + (harbor) / 221 Madison (new location) / thru 4/5
Barb Choit; Erica Baum / Rawson Projects / 221 Madison (new location) / thru 3/15 Opening 3/5 (short run)
Andrew Norman Wilson / Chapter NY / 127 Henry / thru 3/29
Lee Hunter / R.Jampol / 191 Henry / thru 3/22
Ross Bleckner; Volker Eichelmann / Sargent’s Daughters / 179 East Broadway / thru 3/15
Spectors of Communism: Contemporary Russian Art curated by Boris Groys / e-flux / 311 East Broadway / thru 3/28
Nora Schultz / Reena Spaulings / 165 East Broadway / thru 3/22
Jef Geys / 3A / 179 Canal #3A / thru 4/? Opening 3/26
Donna Huanca / Sheftel / 24a Orchard / thru 3/8 (Performances 3/8 @ 3-6 PM)
Prickly?: Ayad Alkadhi, James Balmforth, Jordan Eagles, Norman Mooney, HyunJu Park, Zane York / Causey / 29 Orchard / thru 4/5 Opening 3/4
Henry Taylor / Untitled / 30 Orchard / thru 4/4
Beyond 1.1 curated by Mitra Khorasheh & Bethsabee Attali / Grunert / 33 Orchard / thru 4/5
Mamie Holst; Paul Pagk / Jane Kim @ 33 Orchard / 33b Orchard / thru 3/8 (extended)
Vera Iliatova / Rowe / 34 Orchard / thru 4/12
Tom Fairs – Tony Feher / Schuss / 34 Orchard / Grunert / 33 Orchard thru 4/5
James Benning; Peter Hutton curated by Ed Halter / Abreu / 36 Orchard / thru 3/8
Dig curated by Maddy Rosenberg / Central Booking / 21 Ludlow / thru 4/5
Reuben Cox / Blackston / 29c Ludlow / thru 3/8 (extended)
Mariah Dekkenga / Ping-Perkins / 55-59 Chrystie – #202 / thru 3/22
Lynn Hershmann Leeson / Donahue / 99 Bowery -floor 2 / thru 4/5
K.Rosen; The Problem Today….: J.G.Atkinson & H.Demisch, D.Ashford, A.Coolquitt, F.Haliti; L.Henke; / Ludlow 38 / 38 Ludlow / thru 4/5
Judith Bernstein; Sam Contis; Tony Feher; Daniel Ingroff curated by David Gilbert / Nichtssagend / 54 Ludlow / thru 3/15
Peter Bonner / Holman / 65 Ludlow / thru 3/21
Sebastian Lloyd Rees / Room East / 41 Orchard / thru 3/29
Tao Kilczycki; Ian Swanson / Bosi / 48 Orchard / thru 3/21
Eric Mistretta / Scaramouche / 52 Orchard / thru 3/8
Grace Knowlton; A-CHAN, K.Grokhovsky, R.Israel, J.Linder, P.Loughney, M.Murray, R.S.Murphy, M.Revens / Heller / 54 Orchard / thru 3/8
Jason Karolak / McKenzie / 55 Orchard / thru 3/22
Michael Rouillard / Pablo’s Birthday / 57 Orchard / thru 3/8 (extended)
Ina Jang / Foley / 59 Orchard (new location) / thru 4/12
James Benning; Peter Hutton / Abreu / 88 Eldridge (second location) – floor 4 / thru 3/8
Hans-Christian Lotz / Lewis / 88 Eldridge – floor 5 / thru 4/4 Opening 3/3 (7-9 PM)
Alan Vega / Invisible Exports / 89 Eldridge / thru 3/29
How to Tell….: G.Beavers, N.Boyce, J.Nigoghossian, G.Salazar, N.Tsabar, C.Masciotti, S.Dobay / Abrons / 466 Grand / thru 4/19 Opening 3/8 (4-6 PM)
Christina Leung / Essex Flowers / 365 Grand / thru 3/29
Veni, Vidi, Vivi: Marisol; Huon Gyon; Caitlin Cherry / Shin / 322 Grand / thru 4/26 Opening 3/5
John Newsom / Straus / 299 Grand / thru 3/22
Alisa Baremboym / 47 Canal / 291 Grand – floor 2 (new location) / thru 4/5
Christopher Knowles / GBE / 291 Grand – floor 3 (new, second location) / thru 3/22
Joe Andoe / Karg / 291 Grand – floor 3 (new location) / thru 4/? Opening March TBA
Aleksander Hardashnakov / Tomorrow / 106 Eldridge / thru 4/19 Opening 3/6
Essex Street / Essex Street / 114 Eldridge / thru 3/8
Matthew Conradt / Guepin / 83 Orchard / thru 3/29
Florian Meisenberg / Subal / 131 Bowery / thru 4/12
Scooter LaForge / Munch / 245 Broome / thru 3/8
Gail Stoicheff / Tabacaru / 250 Broome / thru 3/29
Amie Siegel; Carlos Motta / Preston / 301 Broome / thru 3/22
Jim Lee / Beauchene / 327 Broome / thru 3/15
George Carlson / Hanley / 327 Broome / thru 3/15
Andrew Kuo; Scott Reeder / Marlborough / 331 Broome (third NYC location) thru 3/28
Robin Peck / Canada / 333 Broome / thru 3/22
Real Flow / K / 334 Broome / thru 3/15
The Copenhagen Interpretation / Lodge / 131 Chrystie / thru 4/4 Opening 3/3
Joan Waltemath / Hionas / 124 Forsyth / thru 3/14
Lisa & Janelle Iglesias / Mulherin / 124 Forsyth / thru 3/29 Opening 3/7
Nick Payne / 247365 / 131 Eldridge / thru 4/12
Keith Boadwee / Shoot The Lobster / 138 Eldridge / thru 3/29 Opening 3/6
Vandana Jain / Station Independent / 138 Eldridge / thru 3/22
Kamau Amu Patton / Callicoon / 49 Delancey / thru 3/29
Landon Metz / Fuentes / 55 Delancey / thru 3/15
John Williams / Brennan & Griffin / 55 Delancey / thru 4/5
Carolee Schneemann / Artist’s Institute / 163 Eldridge / thru 8/2 info: http://theartistsinstitute.org/
Blueprint curated by S.Bremer; F.Idenburg; J.Liu / Storefront for Art & Architecture / 97 Kenmare @ Centre / thru 3/21
Spat Spell: Cody Goebl, Frank Castanien, Alessandro Moroder, Pierre Obando, Russell Tyler / Thierry Goldberg / 103 Norfolk / thru 3/22
Margo Wolowiec; Matthew Darbyshire / Cooley / 107 Norfolk / thru 3/29
Morning Pages: Eric Bell & Kristoffer Frick; Dave McKenzie; Eric Sidner / Gitlen / 122 Norfolk / thru 3/29
There Will Be Art Here / Clemente / 107 Suffolk / thru 4/?
Zimoun / Bitforms / 131 Allen (new location) / thru 3/15
Mariah Garnett / James / 143b Orchard / thru 3/29
Past to Present / Krause / 149 Orchard / thru 3/10
Michael Pribich curated by Esperanza Cortes / Cuchifritos / 120 Essex (SE corner of market) / thru 3/22
Tamar Halpern / On Stellar Rays / 1 Rivington / thru 3/29
Marsha Cottrell / Eleven Rivington / 11 Rivington / thru 4/5
Glenn Goldberg / Cuningham / 15 Rivington (new location) / thru 4/4
The Great Debate About Art / Envoy / 87 Rivington / thru 3/8
Making Pictures: Three for a Dime / Berst / 95 Rivington / thru 3/21
Quisqueya Henriquez / Lynch Tham / 175 Rivington / thru 4/12
Jon Kessler / Salon 94 / 1 Freeman Alley / thru 3/28
Trajectory: Jon Elliott; Paul Corio; Rob de Oude curated by Debra Drexler / Van Der Plas / 156 Orchard / thru 3/8
Alan Crockett; Clara Crockett; Alicia Gibson / Novella / 164 Orchard / thru 3/22
Juan Fontanive / Y / 165 Orchard / thru 3/4
Monika Bravo / Y / 165 Orchard / thru 4/6 Opening 3/6
Z Behl / Matsumiya / 153 ½ Stanton / thru 3/8
Eva Lake / Frosch & Portmann / 53 Stanton / thru 4/5
Joe Kupillas / Molly Krom / 53c Stanton / thru 4/11
Marsha Cottrell / Eleven Rivington / 195 Chrystie (second location) / thru 4/5
Two Different Ways to do Two Different Things curated by Susanna Callegari / Lorello / 195 Chrystie – floor 6 / thru 3/8
Future Seasons Past curated by Manuel E. Gonzalez / Lehmann Maupin / 201 Chrystie / thru 4/12
Immediate Female / Charles / 196 Bowery / thru 3/8
Triennial: Surround Audience thru 5/24; etc. / New Museum / 231-235 Bowery
Paula Hayes / Salon 94 / 243 Bowery / thru 3/22
Andrew Sendor / Sperone Westwater / 257 Bowery / thru 4/11
Zoe Buckman / Garis & Hahn / 263 Bowery / thru 3/28
Javier Arce / Rucker / 141 Attorney / thru 3/29
Thiago Rocha Pitta / Boesky East / 20 Clinton (new, third NYC location) / thru 3/22
Frank Magnotta / Junior Projects / 139 Norfolk / thru 3/8
Marlon Mullen / JTT / 170a Suffolk / thru 3/15
Bianca Beck; Josh Brand / Uffner / 170 Suffolk / thru 4/12
Vivienne Griffin / Bureau / 178 Norfolk / thru 3/22
Liv Aanrud / Harvey: Projector / 237 Eldridge / thru 3/29 (by appointment)
Yevgeniya Baras / Harvey / 208 Forsyth / thru 3/29
Carol Ross / Rooster / 190 Orchard / thru 3/20
Joy Episalla / Participant / 253 E Houston / thru 4/12 Opening 3/8
Dwyer Kilcollin / American Contemporary / 4 E 2nd / thru 3/15
Evan Robarts / The Hole / 312 Bowery / thru 4/5 Opening 3/3 (6-9 PM)

TRIBECA & SOHO & NOHO & EAST VILLAGE & MURRAY HILL
Robert Bittenbender; Maggie Lee / Bed-Stuy Love Affair / 234 E 4 (new location) / thru 3/15
Satellite / Cerrito / 103 Reade – floor 2 Opening 3/5 (5:30-8 PM) 2nd Reception 3/6 (6-9 PM) Closing Reception 2/8 (2-7 PM)
Rachel de Joode / Kansas / 59 Franklin / thru 3/28
Ernesto Klar; Rafael Rozendaal / Postmasters / 54 Franklin / thru 4/18 Opening 3/7 (5:30-8 PM)
Beautiful Beast / NY Academy of Art / 111 Franklin / thru 3/8
Matt Kenny / The National Exemplar / 381 Broadway @ White – suite 206 / thru 4/? Opening 3/?
Foot Notes: On the Sensations of Tone organized by Alastair Noble / Apexart / 291 Church / thru 3/7
Hito Steyerl / Artists Space (second location) / 55 Walker / thru 5/24 Opening 3/7
Myong Hi Kim / API / 434 Greenwich / thru 3/14 (extended)
Marwa Arsanios; Matt Hoyt; Matt Lipps / Art in General / 79 Walker / thru 4/11 Opening 3/3
Lamia Joreige / Grahne / 157 Hudson / thru 4/9
Robert Barry / Hunter / 205 Hudson (on Canal) / thru 4/4
Varela Versus: E.Ceruzzi; 
L.Eisner; 
D.Lynch; 
D.Samsworth; 
A.Thompson / Still House / 3 Howard (new location) / thru 4/5 Opening 3/6
Valentin Carron / Swiss Institute / 18 Wooster / thru 5/24 Opening 3/4
Irreverent: a Celebration of Censorship thru 4/19; Kai Teichert thru 3/13 Opening 3/13 / Leslie-Lohman Museum / 26 Wooster
Wave & Particle (in celebration of Creative Capital) / Feldman / 31 Mercer / thru 3/21
Souvenirs de Paris curated by Camille Morineau / Freeman / 140 Grand / thru 4/11
Jakob Kolding / Team / 83 Grand / thru 3/22
PK Worryshop / Recess Activities / 41 Grand / 1/22 thru 3/13 Mirroscope switches on 3/12
Tomi Ungerer / Drawing Center / 35 Wooster / thru 3/22
Suzanne McClelland / Team / 47 Wooster / thru 3/22
Hito Steyerl / Artists Space / 38 Greene – floor 3 / thru 5/24 Opening 3/7
Liz Nielsen / Denny / 261 Broome / thru 3/8
Martin Soto Climent / Clifton Benevento / 515 Broadway / thru 4/11
Futo Akiyoshi; Abdolreza Aminlari; Keiko Narahashi; Robert Stone; Max Warsh / Longhouse / 285 Spring / thru 4/11
Summer Wheat / Fridman / 287 Spring / thru 4/25 Opening 3/14
Molly Smith / Werble / 83 Van Dam / thru 4/4
Lina Puerta / Geary / 185 Varick / thru 4/4
Salon Zurcher / 33 Bleecker / / Tue. 3/3- Sat. 3/7 Noon-8PM; Sunday 3/8 Noon-5 PM / Opening 3/2 (5-8PM)
Nathaniel Axel / Karma / 39 Great Jones / thru 3/3
Martha Wilson: Downtown / Fales Library, NYU / 70 Washington Square South – floor 3 / thru 4/30
NYU First Year MFA Exhibition / 80WSE / NYU / 80 Washington Square East / thru 3/22 Opening 3/7
The Left Front: Radical Art in the “Red Decade” 1929-1940; Indian Modernism / NYU Grey Art Gallery / 100 Wash. Sq. E. / thru 4/4
The Space Between curated by Jennifer Samet / New York Studio School / 8 E 8 / thru 3/22
Prison Obscura / Parsons New School / 66 Fifth / thru 4/17
Allan deSouza / Talwar / 108 E 16 / thru 4/23 Opening 3/6
Rainforest V: conceived by David Tudor; realized by Composers Insight Electronics / Broadway 1602 / 1181 Broadway @ 28 / thru 3/4

CHELSEA & WEST VILLAGE
Rirkrit Tiravanija; Karl Holmqvist / Gavin Brown / 620 Greenwich / thru 4/25 Opening 3/7
Jack Pierson / Maccarone / 630 Greenwich - 98 Morton / thru 3/7
Danny McDonald / Maccarone / 98 Morton / thru 3/14
Adriana Lara / Algus Greenspon / 71 Morton / thru 3/?
B.M.Sherman; Margret: Chronicle; T.Williams; A.G.Kelly; Lady S.Montaque / White Columns / 320 W 13 enter on Horatio / thru 4/18 Opening 3/6
Augustus Thompson / Rines / 55 Gansevoort / thru 3/6 (on view 24/7)
Performing Franklin Furnace / Pratt / 144 W 14 / thru 4/30
Fred Gutzeit / Pratt / 144 W 14 / thru 3/5
Mobility and Its Discontents: J.Benson, A.Borea, Á.Delgado, J.Téllez, L.Tuazon; J.Wellesley / The 8th Floor / 17 W17 / thru 5/31 Opening 3/6 RSVP
All-Knowing Buddha thru 4/13; Etc. / Rubin Museum / 150 W 17
Alejandro Cesarco / Murray Guy / 453 W 17 / thru 4/4
Joyce Pensato / Petzel / 456 W 18 / thru 3/28
Subodh Gupta / Hauser & Wirth / 511 W 18 (second NYC location) / thru 4/25
Jonathas de Andrade / Alexander and Bonin / 132 10th Ave. @ 18 / thru 4/11
Victor Moscoso / Edlin / 134 Tenth Ave. / thru 4/25 Opening 3/6
Stephen Antonakos / Bookstein / 138 Tenth Ave. @ 19 / thru 3/21
Lan Zhenghui / Cohen / 251 W 19 / thru 3/28
Olivier Mosset / Koenig & Clinton / 459 W 19 / thru 3/14
Anicka Yi curated by Lumi Tan / Kitchen / 512 W 19 / thru 4/11 Opening 3/5
Yan Shanchun / Chambers / 522 W 19 / thru 5/9
Suzan Frecon / Zwirner / 525 W 19 / thru 3/28
System and Vision / Zwirner / 533 W 19 / thru 4/18
Michael Goldberg / Rosenfeld / 100 Eleventh Ave. @ 19 / thru 3/14
Hayv Kahraman / Shainman / 513 W 20 / thru 4/4
Rachel Owens / Zieher Smith & Horton / 516 W 20 / thru 3/21
The Radiants / Bortolami / 520 W 20 / 2/28 thru 3/29 Reception 3/4
Boomoon / Flowers / 529 W 20 / thru 4/4 Opening 3/5
Yuken Teruya / Bienvenu / 529 W 20 - floor 2 / thru 4/11 Opening 3/5
Ulp Drunk: Mexican Pulp Art / Ricco-Maresca / 529 W 20 - floor 3 / thru 3/7
Carol Brown Goldberg; Carole Robb; Don Kimes / Bibro / 529 W 20 - floor 4 / thru 3/14
Peter Wayne Lewis / Skoto / 529 W 20 - floor 5 / thru 4/4
Herb Albert; Richard Mayhew / ACA / / 529 W 20 - floor 5 / thru 4/4
Susan Leopold; Brett Baker / Harris / 529 W 20 - floor 6 / thru 3/28
Martina Nehrling; Luke Achterberg / Markel / 529 W 20 - floor 6 / thru 3/14
Atta Kwami / Scott / 529 W 20 / floor 7 / thru 4/4
Dee Solin / Zarre / 529 W 20 / floor 8 / thru 4/4 Opening 3/3
Rosalyn Drexler / Greenan / 529 W 20 - floor 10 / thru 3/28
Araya Rasdjarmrearnsook / Rollins / 529 W 20 - floor 10 / thru 4/11
The Painter of Modern Life organized by Bob Nickas / Kern / 532 W 20 / thru 4/11 Opening 3/5
Alice Neel thru 4/28; Blinky Palermo thru 4/11 / Zwirner / 537 W 20
Leo Gabin / Dee / 545 W 20 / thru 3/28
Analia Saban / Bonakdar / 521 W 21 / thru 3/21
Aya Uekawa / Kravets Wehby / 521 W 21 / thru 4/? Opening 3/7
Carl Andre; Dan Flavin; Sol LeWitt / Cooper / 521 W 21 / thru 3/7 (extended)
In the Studio: Paintings curated by John Elderfield / Gagosian / 522 W 21 / thru 4/18
Sherrie Levine; Joseph Montgomery / Cooper / 529 W 21 / thru 3/28
Claudia Comte / Gladstone / 530 W 21 / thru 3/21
Kelley Walker / Cooper / 534 W 21 / thru 4/18 Opening 3/3 Reception 3/13
Keith Haring / Skarstedt / 550 W 21 (new, second NYC location) / thru 4/18 Opening 3/5
Dennis Kardon curated by Elena Sisto / Techonomy Media / 20 W 22 – suite 502 / thru 4/4 (1-5 Fridays or by appt.)
Darren Almond; Ken Price / Marks / 502 W 22 / thru 2/?
8 Painters: N.C.Abney; M.Bollinger; C.Cherry; J.Frank; D.Langberg; L.Markus; K.Nelson; J.Packer / Danese Corey / 511 W 22 / thru 3/14
Rachel Libeskind / Hansel & Gretel Pocket Utopia / 511 W 22 / thru 3/12
Tony Smith / Marks / 522 W 22 / thru 4/18
Brian Alfred / Ameringer McEnery Yohe / 525 W 22 / thru 3/14
Esko Mannikko / Yancey Richardson / 525 W 22 / thru 3/14
Group / Marks / 526 W 22 / thru 3/?
Merlin James; Harold Edgerton / Sikkema Jenkins / 530 W 22 / thru 3/7 (extended)
Blinky Palermo / Nitsch / 534 W 22 / thru 3/?
Candice Breitz / Kreps / 535 W 22 - floor 1 / thru 3/28
Duane Michaels; Whitfield Lovell / DC Moore / 535 W 22 - floor 2 / thru 3/21
Anton van Dalen / PPOW / 535 W 22 - floor 3 / thru 3/14
Edvins Strautmanis / Stone / 535 W 22 - floor 3 / thru 3/21
Adam Magyar / Saul / 535 W 22 - floor 6 / thru 4/4
Saya Woolfalk / Tonkonow / 535 W 22 - floor 6 / thru 3/7 (extended)
Aaron Wexler; Christopher Russell / Morgan Lehman / 535 W 22 - floor 6 / thru 3/21
Future Seasons Past curated by Manuel E. Gonzalez / Lehmann Maupin / 536 W 22 (new location) / thru 4/12
Barbara T. Smith / Kreps / 537 W 22 / thru 3/28
Ori Gersht / CRG / 548 W 22 / thru 3/14
Brad Troemel / Feuer / 548 W 22 / thru 3/28
Why Can’t It Be Everlasting ? / Williams / 521 W 23 / thru 3/21
Jasper de Beijer / Geisberg / 537b W 23 / thru 3/14
Brice Brown / Thatcher / 539 W 23 / thru 3/14
Regine Schumann / De Buck / 545 W 23 / thru 3/21
Jimmy Nelson / Wolkowitz / 505 W 24 / thru 4/18
Nick Mauss / 303 / 507 W 24 / thru 4/11
Julia Dault / Boesky / 509 W 24 / thru 3/21
Victor Man / Gladstone / 515 W 24 / thru 4/18 Opening 3/5
Claire Fontaine / Metro Pictures / 519 W 24 / thru 4/4
Marc Seguin / Weiss / 520 W 24 / thru 3/7
Charles Ray / Marks / 523 W 24 / thru 4/18
Marcia Kure / Inglett / 522 W 24 / thru 3/14
Michael Snow / Shainman / 524 W 24 (second location) / thru 4/4
Enigmas: Martin Barré, David Ostrowski, Julian Schnabel, Reena Spaulings / Rosen / 525 W 24 / thru 4/25 Opening 3/5
Perle Fine / Berry Campbell / 530 W 24 / thru 3/14
Margaux Ogden / Freight + Volume / 530 W 24 / thru 3/7 (extended)
Charles Atlas / Luhring Augustine / 531 W 24 / thru 3/14
De-Formations curated with Damon Brant / Silverstein / 535 W 24 / thru 4/18
Julie Mehretu / Gemini G.E.L. - Weyl / 535 W 24 – floor 3 / thru 3/28
Lamar Peterson / Fredericks Freiser / 536 W 24 / thru 3/5
Ericka Beckman / Boone / 541 W 24 / thru 4/25 Opening 3/7
David Lyle / Lyons Wier / 542 W 24 / thru 3/14
Sharon Hayes; Tony Lewis; Adam Pendleton / Rosen / 544 W 24 (second location) / thru 4/25 Opening 3/5
John Chamberlain; Jean Prouve / Gagosian / 555 W 24 / thru 4/4
Alison Rossiter / Milo / 245 Tenth Ave. / thru 4/4
Pablo Helguera / Kent / 210 Eleventh Ave – floor 2 / thru 3/14 (with special interactive Saturday afternoons Noon-5PM)
Charles Hutson / Thorp / 210 Eleventh Ave - floor 6 / thru 3/7
Jim Dine / Senior & Shopmaker / 210 Eleventh Avenue – floor 8 / thru 3/28
Kathryn Lynch / Sears Peyton / 210 Eleventh Ave. – floor 8 / thru 3/7
Kevin Frank; Jeffery Vaughn / Fischbach / 210 Eleventh Ave. – floor 8 / thru 3/14
Ernst Fischer / Cue Art Foundation / 137 W 25 / thru 3/14
Isamu Noguchi / Pace / 508 & 510 W 25 / thru 3/21
Stephen Mueller / Lennon, Weinberg / 514 W 25 / thru 4/11
Andrea Dezso / Margolis / 523 W 25 / thru 3/28
Marsden Hartley; Charles Kuntz / Driscoll Babcock / 525 W 25 / thru 3/14
Waffaa Bilal / Driscoll Babcock / 525 W 25 / 2/26 thru 3/14 Reception 3/5
Robin Layton / Winston Wachter / 530 W 25 / thru 4/18 Opening 3/6
En Voz Alta / Jaeckel / 532 W 25 / thru 3/21
Mao Yan / Pace / 534 W 25 / thru 4/4 Opening 3/5
Andrew Kuo & Scott Reeder; Lauren Luloff / Marlborough / 545 W 25 - floors 1&2 / thru 3/28
A Secret Affair curated by Louis Grachos / Flag Art Foundation / 545 W 25 – floor 9 / thru 5/16
Sean Scully / Cheim & Read / 547 W 25 / thru 4/4
Hadieh Shafie / Heller / 568 W 25 / thru 4/11
Gunther Forg / Greene Naftali / 508 W 26 – ground floor, enter down alley (new, second location) / thru 3/28
Gunther Forg / Greene Naftali / 508 W 26 – floor 8 / thru 3/28
Luis Camnitzer / Gray / 510 W 26 (new, ground floor location) / thru 3/28
Andrew Erdos / Oliver / 513 W 26 / thru 4/4
Brian Maguire; Gary Rough; / McCaffrey / 514 W 26 (new location) / thru 4/25 Opening 3/5
Mariam Ghani / Ryan – Lee / 515 W 26 / thru 4/4
Empire of the Senseless: N.C.Abney; F.DiMattio; S-V.Ericson; N.Frank; K.Jansson, R.Loy / Freidman Benda / 515 W 26 / thru 3/28
Steven Cox / Cristea / 521 W 26 / thru 3/14
Configured: NYFA Finalists / Onishi / 521 W 26 / thru 3/7
1,305 Miles: Atemporal curated by Solveig Font / MagnanMetz / 521 W 26 / thru 4/25 Opening 3/12
Thomas Witte / Davidson / 521 W 26 – floors 9 & 10 (new location) / thru 3/21
Eminent Domains (proper names) / Miller / 524 W 26 / thru 4/11 Opening 3/6
Richard Anuszkiewicz / Howard / 525-531 W 26 – floor 4 / thru 3/28
Dickie Landry / Salomon / 525-531 W 26 –floor 4 (loc. shared with Howard and Sgorbati) / thru 3/28
Larissa Lockshin / Vogt / 526 W 26 – floor 2 / thru 4/4 Opening 3/6
Amparo Sard; Karen Schiff / Bravin Lee / 526 W 26 – floor 2 / thru 4/4
Barry Gerson / Erben / 526 W 26 – floor 4 / thru 3/21
Hakeem b; Joanne Howard / Field Projects / 526 W 26 – floor 8 / thru 3/12
Alfredo Jaar / Lelong / 528 W 26 / thru 3/28
Raven Schlossberg; Bradley Wester / Zoubok / 531 W 26 – floor 2 / thru 3/14
Julianne Swartz; Keith Lemley / Mixed Greens / 531 W 26 / thru 3/21
Nam June Paik / Cohan / 533 W 26 / thru 3/14
Nancy Graves / Mitchell-Innes & Nash / 534 W 26 / thru 3/7
AND curated by Jennifer Dalton / 601 Artspace / 601 W 26 – floor 17 / thru 4/26 Opening 3/11
The New York School, 1969 / Kasmin / 293 Tenth Ave. / thru 3/14
James Kapper / Kasmin / 297 Tenth Ave. (new, third location) / thru 3/14
Kevin Beasley / Kaplan / 121 W 27 (new location) / thru 3/28
Ron Arad / Kasmin / 515 W 27 / thru 3/14
In The Pink thru 3/14; Ilan Averbuch (in garden) / Hoffman / 520 W 27
Edith Schloss (plus friends) curated by Jason Andrew / Tagore / 547 W 27 – floor 1 / thru 3/28
Adam Hurwitz / AC Institute / 547 W 27 – floor 2 / thru 3/4
Anne Siems / Littlejohn / 547 W 27 – floor 2 / thru 3/14
Marianne Van Lent; Peter Malone / Painting Center / 547 W 27 – floor 5 / thru 3/28 Opening 3/3 Reception 3/5
Maya Brodsky / Rare / 547 W 27 –floor 5 / thru 3/12
Mark Dutcher, Robert Montgomery, İrfan Önürmen, Regina Scully, Domingo Zapata / C24 / 547 W 27 –floor 5 (temporary location) / thru 3/?
Ellen Berkenblit; Lee Maida; Tracy Miller / Eller / 615 W 27 / thru 3/14
David Korty / Wallspace / 619 W 27 / thru 3/28
Petra Cortright / Foxy Production / 623 W 27 / thru 3/7
Jamisen Ogg / Planthouse / 55 W 28 (new location) / thru 3/? (exterior window only 27/7)
Grayson Cox; Nadja Frank / Planthouse / 55 W 28 / thru 4/15 Opening 3/6
Serena Mitnik-Miller; Britton Tolliver / Liner / 540 W 28 / thru 3/21
Sheila Schwid; Rifka Milder; Ellen Wallenstein / Burden / 548 W 28 / thru 3/12
The Confident Line: George Grosz; Wardell Milan; Andy Warhol / Nolan / 527 W 29 / thru 3/14
JPW3 / Martos / 540 W 29 / thru 3/29
Anita Reiner Collection / Tierney / 540 W 28 / thru 4/4

MIDTOWN & UPTOWN & HARLEM
Richard Haas / The Old Print Shop / 152 Lexington @ 30 / thru 3/21
Spectors of Communism: Cont. Russian Art curated by Boris Groys / James @ Graduate Center, CUNY / 365 Fifth Ave. @ 34 / thru 3/28
Alec Soth; Hugo McCloud / Kelly / 475 Tenth Avenue @ 36 / thru 3/14
Nancy Manter / 315 / 315 W 36 / thru 3/28 Opening 3/4
Spencer Finch thru 8/23; Piranesi thru 5/17; Embracing Modernism thru 5/24; Etc. / Morgan Library / 225 Madison @ 36
Russell Roberts / Heskin / 443 W 37 / thru 4/18 Opening 3/12 (6-9 PM)
Double Visions: L.Barry, A.Beccone, F.Chiang, S.Joag, D.Court, K.Milde, M.Milde, D.R.Ferreira / EFA Project Space / 323 W 39 / thru 3/28
This Color is You: M.Deleget, N.Howey, J.Monti, M.O'Hara, G.Petersen, C.Ryman, H.Smith, T.Willis / Blackburn 20-20 @ EFA / Opening 3/3 (6-9 PM)
Speculum Speculorum: M.Berrio, A.Fraleigh, C.Howe, N.Klersfeld, G.Shuldiner, D.Tegeder, C.Vega, B.Whitney / EFA / 323 W 39 / Opening 3/3 (6-9 PM)
Noah Landfield / Lobby / 1155 Avenue of the Americas @ 44 / 1/28 thru 4/7 Reception 3/12
100 Years of Design on the Land / 1285 6th Avenue @ 52 / thru 3/6
Between a place and candy: new works in pattern + repetition + motif curated by Jason Andrew / 1285 6th Avenue @ 52 / thru 6/12 Opening 3/16
The Forever Now thru 4/5; J.Dubuffet thru 4/5; Bjork thru 6/7 Opening 3/8; Etc. / MoMA / 11 W 53
Emily Mason; Betty Parsons / Findlay / 724 Fifth Ave. @ 57 – floor 8 / thru 3/28 Opening 3/5 Reception 3/7 (3-5 PM)
Larry Rivers / de Nagy / 724 Fifth Ave. @ 57 – floor 12 / thru 3/7
Martin Mull / Hirschl & Adler / 730 Fifth Ave. @ 57 / thru 4/4
Antoni Tapies / Pace / 32 E 57 / thru 3/21
Kevin King; Andre Gregory / McCoy / 41 E 57 / thru 3/20 (extended)
Lois Dodd; Brett Bigbee / Alexandre / 41 E 57 / thru 4/4
John Zurier / Blum / 20 W 57 – floor 2 / thru 4/4
Doug Ohlson / Washburn / 20 W 57 – floor 8 / thru 3/28
Suzanne Duchamp / Naumann – floor 3 / 24 W 57 / thru 3/6
Francesca Woodman / Goodman / 24 W 57 – floor 3 / thru 3/13
Giulio Paolini / Goodman / 24 W 57 – floor 4 / thru 3/13
Back to the 1980’s: Arte Povera to Nuovi Nuovi / Ierimonti / 24 W 57 - floor 5 / thru 3/16
Group / Jancou / 24 W 57 – floor 6 / thru 4/11
Aaron Johnson; Johnnie Winona Ross / Stux + Haller / 24 W 57 – floor 6 / thru 3/21
Hilo Chen; Park Hyung Jin, etc. / Bernarducci-Meisel / 37 W 57 / thru 3/28 Opening 3/5
Paula Crown / Marlborough / 40 W 57 / thru 3/7
4 Sculptors: Leonid Leman; Martin Puryear; Jeanne Silverthorne; William Tucker / McKee / 745 Fifth / thru 3/28
Caitlin Keogh / Boone / 745 Fifth / thru 4/25 Opening 3/5
New Territories thru 4/6, Etc. / Museum of Art and Design / 2 Columbus Circle @ 59
Joyce Kozloff / French Institute Alliance Française / 22 E 60 / thru 4/25
Sculpture in the Age of Donatello / MOBIA / 1865 Broadway @ 61 / thru 6/14
Julia Kunin / Gering / 14 E 63 (new location) / thru 4/? Opening 3/10
Ron Cooper / Franklin Parrasch / 53 E 64 / thru 3/13
Yuichi Higashionna / Boesky / 118 E 64 / thru 4/18
Henry Taylor / Blum & Poe / 19 E 66 / thru 4/4
Joan Miro / Dickinson / 19 E 66 / thru 4/1
Alex Katz / Baumgold / 60 E 66 / thru 4/18
Re-Irascibles: Theodoros Stamos; John Zinsser / Graham / 32 E 67 / thru 4/17
Charline Von Heyl / Petzel / 35 E 67 (new, second location) / thru 5/2 Opening 3/6
Osvaldo Romberg / Faria / 35 E 67 / thru 3/28
Robert Motherwell & the NY School @ Hunter / Hunter / West Build. 68 & Lexington (SW corner) / thru 5/2
James Prosek / Feely / 33 E 68 / thru 5/2 Opening 3/5
Fabio Mauri / Hauser & Wirth / 32 E 69 / thru 5/2 Opening 3/5
Takahiro Iwasaki / Asia Society / 725 Park @ 70 / thru 4/26
The Selfie and Others curated by Hallie Cohen / Marymount / 221 E 71 / thru 3/5
Body and Matter: Kazuo Shiraga & Satoru Hoshino / Levy / 909 Madison @ 73 / thru 4/4
Xavier Veilhan / Perrotin / 909 Madison @ 73 / thru 4/11
Jeff Koons / Starr / 5 E 73 / thru 3/28
Joe Goode / Van Doren Waxter / 23 E 73 / thru 5/1
Art in the Making / Freedman / 25 E 73 / thru 3/31
Vojtech Preissig curated by Charlotta Kotik / Czech Center / 321 E 73 / thru 5/8 Opening 3/3 (7-9 PM)
Tatiana Trouve / Gagosian / Park & 75 / thru 4/25 Opening 3/3
Simone Leigh / Tilton / 8 E 76 / thru 4/18 Opening 3/2
Keith Sonnier / Castelli / 18 E 77 / thru 3/28
Alex Da Corte / Luxembourg & Dayan / 64 E 77 / thru 4/11
Vera Lutter / Gagosian / 976 Madison @ 77th / thru 3/7
In the Studio: Photographs curated by Peter Galassi / Gagosian / 980 Madison @ 77th / thru 4/18
Jaimie Warren thru 3/7; George Dureau thru 4/11 Opening 3/5 / Higher Pictures / 980 Madison @ 77
Richard Prince / Nahmad / 980 Madison – floor 3 / thru 4/18 Opening 3/3
Peter Saul / Venus Over Manhattan / 980 Madison @ 77 / thru 4/18
A.R.Penck / Werner / 4 E 77 / thru 3/28
Lisa Corinne Davis / Peters / 24 E 78 / thru 3/26
Peter Nadin / Half / 43 E 78 / thru 3/7
Kazuo Shiraga / Mnuchin / 45 E 78 / thru 3/11
Guther Forg / Skarstedt / 20 E 79 / thru 3/28
Cezanne thru 3/15; W.Tillmans thu 7/5; R.Motherwell thru 7/26; Chinese Album thru 3/29; Etc. / Met Museum / 5th Avenue @ 82nd
Egon Schiele; Austrian Portraiture thru 4/20; etc. / Neue Galerie / 148 Fifth Avenue @ 86
On Kawara thru 5/3; Paul Chan thru 5/13 Opening 3/6; Etc. / Guggenheim / 1071 Fifth Avenue @ 89
Self: Portraits of Artists in Their Absence; FXFOWLE; Richard Haas / National Academy / 1083 Fifth Avenue @ 89 / thru 5/3
Laurie Simmons; Nicole Eisenman thru 8/9 Opening 3/13; Etc. / Jewish Museum / 1109 5th Avenue @ 92
Tory Fair / Neiman @ Columbia / 2960 Broadway / thru 3/27
Romare Bearden / Wallach @ Columbia, Schermerhorn Hall – floor 8 / 1190 Amsterdam @ 119 / thru 3/14
Gabriel Figueroa thru 6/27 Opening 3/4; etc. / El Museo del Barrio / 1230 Fifth @ 104
Speaking of People; Kianja Strobert; Titus Kaphar / Studio Museum /144 W 125 / thru 3/8
Antoni Gaudi: Sagrada Familia / Atrium: School of Architecture / City College / 141 Convent @ 135 / thru 5/8
2015 Invitational / American Academy of Arts & Letters / Audubon Terrace, Broadway @ 155 & 156 / thru 4/12 Opening 3/10 (5:30-8 PM)

BROOKLYN
In Praise of Folly curated by Jin Hwang Coleman / NARS Foundation / 201 46th Street – floor 4, Sunset Park / thru 3/25
Ernesto Burgos; Alex Eagleton; Brock Enright / Helper / 495 Rogers / thru 3/8
Game Genie: E.Anagnos; S.Eliassaf; H.Samelson; C.Welch / Trestle Projects / 400 Third Avenue @ 6st, Gowanus / thru 3/5
Arlan Huang / Trestle / 168 7th, Gowanus / thru 3/27
Chris Gonyea; Jaanika Peerna / Kentler International Drawing Space / 353 Van Brunt, Red Hook / thru 3/29
A.Crespo, L.Hollowell; A.Laracuente; W.Carlos archive, curated by A.Longino / Peninsula / 352 Van Brunt, Red Hook / thru 3/29
Tongue Stones: D.Horvitz; Soda_Jerk; J.Koester, E.Rasmussen; J.Weist / Pioneer Works / 159 Pioneer, Red Hook / thru 3/8
Situational Comedy: Joshua Abelow; R.Lyon; Brad Phillips / 247365 / 131 Huntington / thru 3/22
Commerce: Trade Routes / Proteus Gowanus / 543 Union down Nevins alley / thru 4/?
Robert Otto Epstein; Joanne Freeman / 490 / 490 Atlantic / thru 3/14
Mapping Brooklyn / Brooklyn Historical Society / 128 Pierrepont / thru 9/6
Static Cling: 13 Artists / BAM / 30 Lafayette Ave. / thru 6/30
Mapping Brooklyn / BRIC / 647 Fulton, Downtown / thru 5/3
Material Location curated by Susie Silbert / Urban Glass / 647 Fulton, Downtown / thru 3/7
Chitra Ganesh thru 7/12; Judith Scott thru 3/29; Kehinde Wiley thru 5/24; Etc. / Brooklyn Museum / 200 Eastern Pwy.
Margrit Lewczuk / One Grand Army Plaza / Brooklyn / thru 4/23
New American Sculpture curated by Dexter Wimberly / FiveMyles / 558 St. Johns Pl, Crown Heights / thru 3/29
Aaron Zimerman / Gridspace / 112 Rogers Avenue, Crown Heights / thru 3/?
Nothing to Hide: The Feminine Landscape of 12 Latin American Artists / Kinz + Tillou / 59 Cambridge, Clinton Hill / thru 4/18
Jude Tallichet; Matt Freedman / Humanities Gallery / LIU / 1 University Plaza on Flatbush near DeKalb / thru 3/27
Barbara Yoshida / Salena Gallery / LIU / 1 University Plaza on Flatbush near DeKalb / thru 3/27 Opening 3/3
Joram Roukes; Charles Wilkin / Masters /111 Front / thru 3/14
Breaking Pattern: G.Evertz, A.Faruqee, G.Hsiao, D.Melini, M.Scott / Minus Space / 111 Front, Dumbo / thru 4/18
El Gato Chimney Opening 3/5; Abundantia Cornu Copiae / Romano / 111 Front / thru 4/30
Unframed; Alisa Henriquez; Claudia Sohrens / A.I.R. / 111 Front, Dumbo / thru 3/28 Opening 3/5 (6-9 PM)
Josette Urso curated by Beth Dary / Main Street Window Project Space / One Main, DUMBO / thru 3/29
Erica Bailey; Yumi Janairo Roth; Nadine Wasserman / Smack Mellon / 92 Plymouth / Dumbo / thru 4/19 Opening 3/14 (5-8 PM)
One of Several Sights curated by Rachel Jackson / 184 project Space / 184 Hall / thru 3/?
Pamela Council; Lana Caplan; Sue Havens; Jen Hitchings / Parlour / 791 Bushwick / thru 4/5
After curated by Sam Clarke / 99¢ Plus / 238 Wilson / thru 3/29 Opening 3/6 (7-10 PM)
Loominosity: S.Bittman; A.Hu; R.Kang; S&W.Ladd; E.Riley; P. Stearns / Outlet / 253 Wilson Ave. / thru 3/29
Ben Este with others / Klempay / 81 Central / thru 4/? Opening 3/6 (6-9 PM)
Pay to Play: Joe Amrhein; Rico Gatson; William Powhida; Rita Valley / Odetta / 229 Cook, Bushwick / thru 3/8
Something Naught: M.Mahler, C.Dunlap, R.DaWalt; C.T.D'Acunto / Centotto / 250 Moore #108, Bushwick / thru 4/? Opening 3/6 (7-10 PM)
Rational Formal developed by M.Lange; M.Leftheris; A.Ryder; P.Streblow / Nurtureart / 56 Bogart, Bushwick / thru 3/20
Alexander Deschamps, Lisa Fairstein, Alexandre Joly, Lilian Kreutzberger; Helmut Smits / Fresh Window / 56 Bogart / thru 3/20
Jack Davidson / Theodore / 56 Bogart / Bushwick / thru 4/11 Opening 3/7 (6-9 PM)
Deborah Mesa-Pelly / Honey Ramka / 56 Bogart / thru 3/8
Frames of War curated by Natasha Marie Llorens / Momenta / 56 Bogart / Bushwick / thru 3/23
Fred Valentine / Studio 10 / 56 Bogart / Bushwick / thru 3/8
Tim Kent / Slag / 56 Bogart / Bushwick / thru 3/15
Duane Zaloudek / Henry Contemporary / 56 Bogart / Bushwick / thru 3/8
Back to the Future II: Acheson; Bradford; Briggs; Jensen; Lewczuk; Martin; Pensato; Siena; Sillman / Life on Mars / 56 Bogart / thru 3/15
Daniel King / Chasm / 56 Bogart / thru 3/?
Henry Khudyakov / Black & White / 56 Bogart (new location) / thru 5/3 Opening 3/6 Reception 3/13 (6-9)
Sara Magenheimer / Interstate / 66 Kickerbocker Ave. / Bushwick / thru 3/15
Phillip Taaffe / Luhring Augustine / 25 Kickerbocker Ave. (second location) / Bushwick / thru 4/26
Jaime Gecker / Sardine / 286 Stanhope / thru 3/29 Opening 3/7 (6-9 PM)
James Fotopoulos / Microscope / 1329 Willoughby (new location) / Bushwick / thru 3/23
6x6: Jeff Feld, Erik Swanson, Lynn Sullivan, John Bohl,
Skye Gilkerson, Sandra Ono / Transmitter / 1329 Willoughby / Bushwick / thru 3/29
Alex Paik; Debra Ramsey / TSA: Tiger Strikes Asteroid / 1329 Willoughby (new location) / thru 3/29
Peregrinations, Constellations curated by Jeanne Heifetz / Schema Projects / 92 St. Nicolas / Bushwick / thru 3/29
Linda Karshan / Art-3 / 109 Ingraham / thru 4/5 Opening 3/11 (6-9 PM)
Levi Haske; James Vanderberg / Los Ojos / 12 Cypress / thru 3/8 (extended)
BRURAL: Skin of Liberty, Fractured and Re-Strucyured /
Temporary Storage / 119 Ingraham / thru 3/8
Fissure: Fog curated by Bennet Schlesinger / Signal / 260 Johnson, Bushwick / thru 3/8
Calvin Marcus / Clearing / 505 Johnson Ave. / thru 3/15 (extended)
Mimic: Thomas Albdorf; Dave Hardy; Jessica Labatte; Danielle Mysliwiec; Marsha Owett; Aaron Williams / Air Circulation / 160 Randolph / thru 3/15
David Packer curated by Bonnie Rychlak / Art Helix / 299 Meserole / thru 4/12 Opening 3/6 (6-9 PM)
New Narratives; Leslie Alexander / Storefront Ten Eyck / 324 Ten Eyck / thru 4/5 Opening 3/6 (6-9 PM)
Malcolm Levy / Transfer / 1030 Metropolitan / thru 3/21
Raque Ford / Soloway / 348 S. 4th / Williamsburg / thru 4/5 Opening 3/8
C.Arabadjis, J.Braun, J.Cartwright, M.Koons, M.MacGuffie, M.Pingree, A.Zarou / The Royal / 400b S. 2nd / Wiliamsburg / thru 4/5 Opening 3/6 (7-9 PM)
Nation III: Circle the Wagons !!! / Sideshow / 319 Bedford / Williamsburg / thru 3/15
Leif Ritchey / Journal / 106 N 1st / Williamsburg / thru 3/1 Closing Reception & Performance: 3/6 (7 PM)
Group curated by Colin Snapp / Journal / 106 N 1st / Williamsburg / thru 5/3 Opening 3/17 (6-9 PM)
Mark Masyga / Front Room / 147 Roebling / Williamsburg / thru 3
Mark Fell / Southfirst / 60 N 6th Williamsburg / thru 4/5 Opening 3/6 (6-9 PM)
Oysters With Lemon Part 3 curated by M.Zahn, A.Huston/ Ventana244 / 244 N 6 / Williamsburg / thru 3/22
Beyond the Uniform / Art 101 / 101 Grand / Williamsburg / thru 4/5 Opening 3/6 (6-9 PM)
Victor Liu / Reverse Space / 28 Frost, Williamsburg / thru 3/22
Dawn Clements / 177 N 9th / Williamsburg / thru 3/29
Destroy, she said curated by Saul Anton & Ethan Spigland / The Boiler / 191 N. 14th St. / Greenpoint / thru 4/5 Opening 3/6 (7-10 PM)
Gregor Neuerer / Cathouse Funeral / 260 Richardson, Greenpoint / thru 3/29
Taslima Ahmed / Real / 673 Meeker / Greenpoint / thru 4/4
Wave Length: Emily Berger; Julie Gross; Kim Uchiyama; Joy Walker / Kurnatowski / 205 Norman / Greenpoint / thru 3/22
Adam Brent / Auxiliary Projects / 212r Norman Ave., Greenpoint (new location) / thru 4/? Opening 3/27
Petrova Giberson / Cleopatra’s / 110 Meserole / Greenpoint / thru 4/13
Mediums curated by Michael Hambouz / Calico / 67 West #203 / Greenpoint / thru 3/27

STATEN ISLAND, QUEENS, BRONX
Jonny Paul Gillette / Kimberly Klark / 788 Woodward Ave., Ridgewood / thru 3/29
Jessalyn Wakefield / Songs for Presidents / 1673 Gates Ave., Ridgewood / thru 3/29
Pink curated by Michiko Sakano / Lorimoto / 1623 Hancock, Ridgewood / thru 3/15
Zimoun / Knockdown Center / 52-19 Flushing / Flushing, Queens / thru 3/8
Neg. Space: C.Carouge; K.Frances; L.Gregory; R.Higgins; J.Smith; E.May / Knockdown Center / 52-19 Flushing / Flushing, Queens / thru 4/12
Ensign Sgr A* / Radiator / 10-61 Jackson / Long Island City / thru 4/10 Opening 3/6 (6-9 PM)
Zero Tolerance; F.Vezzoli; S.Golden; B&R Smith; etc. / MoMA PS1 / 22-25 Jackson / Long Island City / thru 3/8
Arya Rasdjarmrearnsook thru 3/30; In Practice: Under Foundations thru 4/13; etc. / Sculpture Center / 44-19 Purves St. Long Island City
An Aesthetics of Slowness curated by Chuong -Dai Vo / Dorsky Curatorial / 11-03 45th Ave., Long Island City / thru 3/29
Counterfeiting for Cash / Flux Factory / 39-31 29th St., Long Island City, Queens / thru 3/22 Closing Reception 3/21 (7-9 PM)
Literary Devices / Fisher Landau Center for Art / 38-27 30th Long Island City, Queens / thru 3/15 (extended)
Emerging Artists Fellowship Exhibition / Socrates Sculpture Park / 32-01 Vernon Blvd. / LIC / thru 3/22
After Midnight: Indian Moderism thru 6/28 Opening 3/8; Etc. / Queens Museum / Flushing Meadows-Corona Park, Queens
Jane Dickson; Joe Lewis / BronxArtSpace / 305 E 140 / Bronx / thru 3/14
Another Garden / Wave Hill / 675 W 252 / Bronx / thru 5/31
Bosco Sodi thru 3/15; Aristides Logothetis thru 4/2; Etc. / Bronx Mus. / 1040 Grand Concourse, Bronx
Gee’s Bend Tradition / Lehman College / 250 Bedford Park Blvd West, The Bronx / 2/5 thru 4/24 Reception 3/16

OTHER:
Dream House / MELA Foundation / 275 Church / ongoing
Walter De Maria / The Broken Kilometer / DIA / 393 West Broadway / ongoing
Donald Judd house / 101 Spring / info: http://www.juddfoundation.org/visit_ny / ongoing
Walter De Maria / The New York Earth Room / DIA / 141 Wooster / ongoing
Jarrod Beck / S.D.Roosevelt Park / Houston bet. Chrystie & Forsyth / thru 8/19
Alex Katz / Washington & Gansevoort / ongoing
Adrian Villar Rojas; Ericka Beckman; Spencer Finch; Ed Ruscha; Archeo (group); Channels (video) / High Line Park / info: http://art.thehighline.org/
Tony Cragg / Madison Square Park / thru 3/8
Drifting In Daylight / Creative Time / Central Park / Opening 5/15
Sui Jianguo / Public Art Fund / Freedman Plaza, Fifth Ave. @ 60 / thru 2/20
Sam Falls / Public Art Fund / Metrotech, downtown Brooklyn / thru 5/29

SELECTED EVENTS:

Tuesday, 3/3, 6 PM / Meredith Rosen; Allegra Laviola in conversation with Sharon Louden / NYAA / 111 Franklin / FREE
Tuesday, 3/3, 5-9 PM / Elizabeth Foundation Open studios & open house EFA / 323 W 39
Wednesday, 3/4, 6:30 PM / Noreen Naughton & Martica Sawin on Nicolas Carone / New York Studio School / 8 W 8 / FREE
Wednesday, 3/4, 7 PM / Performance: John Driscoll, Phil Edelstein: Composers Insight Electronics / Broadway 1602 / 1181 Broadway @ 28 / FREE
Thursday, 3/5, 6:30 PM / Lyle Ashton Harris and Robert Storr in conversation / Am. Acad. In Rome @ New School / 63 Fifth Ave. / RSVP / FREE
Friday, 3/6, 12:30 PM / Panel: Suzann Boettger, Brandon Ballengee + others on envoronmentialist art / Armory Show, Pier 92 / $
Friday, 3/6, 1-6 PM / Symposium: Situation: Art School: educating artists today / Pratt / 200 Willoughby, Brooklyn / FREE

Friday, 3/6, 6-9 PM / Beat Nite: Bushwick Art Spaces Open Late / info: http://nortemaar.org/projects/beat-nite-12/

Saturday, 3/7, 10:30 AM / Exhibition tour: Suzan Frecon with David Cohen / Zwirner / 525 W 19 / RSVP FREE
Saturday, 3/7, Noon-6 PM / Lower East Side Gallery Day
Saturday, 3/7, 4 PM / Artist’s talk & performance: Chris Gonyea; Jaanika Peerna / Kentler International Drawing Space / 353 Van Brunt, Red Hook / FREE
Saturday, 3/7, 7 PM / Performances: Christen Clifford, Katya Grokhovsky and Natalee Clayton / Charles / 196 Bowery / FREE
Saturday, 3/7, 7 PM / Performance: Ken Butler; David Van Tieghem / Sideshow / 319 Bedford / Williamsburg, Brooklyn / FREE
Sunday, 3/8, 2 PM / Conversation: The Body: Disruptions of the Intimate / Dorsky Curatorial / 11-03 45th Ave., Long Island City / FREE
Wednesday, 3/11, 6:30 PM / John Elderfield & Peter Galassi: In The Studio: A Conversation / New York Studio School / 8 W 8 / FREE
Wednesday, 3/11, 6:30 PM / Jane Dickson; Joe Lewis in conversation with curator Sergio Besa / BronxArtSpace / 305 E 140 / Bronx / FREE
Saturday, 3/14, Noon-8 PM; Reception 5-8 PM / Open Studios / Smack Mellon / 92 Plymouth / Dumbo, Brooklyn / FREE
Sunday, 3/15, Noon-6 PM / Open Studios / Smack Mellon / 92 Plymouth / Dumbo, Brooklyn / FREE
Monday, 3/16, 6:30 PM / Cara Starke speaks about Creative Time / SVA MFA Fine Arts / 133-141 W 21 – room
101C / FREE
Tuesday 3/17; 4 PM / Lori Gruen & Arnika Fuhrman converse on Arya Rasdjarmrearnsook / Sculpture Center / 44-19 Purves St. Long Island City / FREE
Tuesday, 3/17, 6 PM / Paul Pfeiffer speaks on his work / SVA MFA Fine Arts / 133-141 W 21 – room 101C / FREE
Tuesday, 3/17, 6:30 PM / Gregory Amenoff on his work / New York Studio School / 8 W 8 / FREE
Tuesday, 3/24, 6 PM / Rico Gatson speaks on his work / SVA MFA Fine Arts / 133-141 W 21 – room 101C / FREE
Tuesday, 3/24, 6:30 PM / Pierre Leguillon on Carl Andre / DIA / 535 W 22 – floor 5 / $
Thursday, 3/26 – Sunday 3/29 / Affordable Art Fair / 125 W 18 / info: www.affordableartfair.com / $ except for Friday, 3/27 6-8 PM
Sunday, 3/29, 4PM / Linda Karshan in conversation with curator Mark McDonald / Art-3 / 109 Ingraham / FREE
Tuesday, 3/31, 6 PM / Steven Henry in conversation with Sharon Louden / NYAA / 111 Franklin / FREE
Tuesday, 3/31, 6 PM / Laurel Nakadate speaks on her work / SVA MFA Fine Arts / 133-141 W 21 – room 101C / FREE
Tuesday, 3/31, 6:30 PM / Angela Dufresne on her work / New York Studio School / 8 W 8 / FREE
Tuesday, 4/7, 6:30 PM / John Dubrow on his work / New York Studio School / 8 W 8 / FREE
Wednesday, 4/8, 7:30 PM / Catherine Opie speaks on her work / Higgins Hall, Pratt / 200 Willoughby, Brooklyn / FREE
Monday, 4/13, 6:30 PM / Christopher Wool on his work / New York Studio School / 8 W 8 / FREE
Monday, 4/13, 6:30 PM / Laurie Simmons and Lynne Tillman in conversation / Jewish Museum / 1109 5th Avenue @ 92 / RSVP FREE w/adm.
Monday, 4/20 / 6:30 PM / Carol Rolla speaks / NY Academy of Art / 111 Franklin / FREE
Tuesday, 4/21, 6:30 PM Natalie Frank speaks / NY Academy of Art / 111 Franklin / FREE
Tuesday, 4/21, 6:30 PM / David Levine on Bruce Nauman / DIA / 535 W 22 – floor 5 / $
Wednesday, 4/22, 6:30 / Panel: Performaing Franklin Furance / Pratt – room 213 / 144 W 14 / FREE
Tuesday, 5/19, 6:30 PM / Erica Baum on Lawrence Weiner / DIA / 535 W 22 – floor 5 / $

Suzanne McClelland @ Team, through March 22.



 Jim Lee@ Beauchene through March 15.

 Joan Waltemath @ Hionas through March 14, 2015.

 
Jon Kessler @ Salon 94. Through March 28.

 Scooter LaForge @ Munch through March 8.

Charles Philip Kuntz @ Driscoll Babcock through March 14.

 Joe Amrhein in "Pay to Play" @ Odetta through March 8.

Note: Opening receptions are 6 to 8 PM unless otherwise noted; not all openings are receptions. All information subject to change.

Compiled by Andrew Ginzel / SVA Fine Arts: Please send suggestions to andrew@jonesginzel.com.

------

Two Coats of Paint is licensed under a Creative Commons Attribution - Noncommercial-No Derivative Works 3.0 United States License. For permission to use content beyond the scope of this license, permission is required.

To advertise on TWO COATS OF PAINT via Nectar Ads, click HERE.