January 13, 2013

Andrew Ginzel's list of selected NYC shows and events

February 4, 2013 / SOME but not all NYC SELECTED SHOWS TO SEE /Listed south to north. Compiled by artist Andrew Ginzel for his students at the School of Visual Arts.
 
LOWER EAST SIDE
Monsalvat, a project by Merkx & Gwynne / Bureau / 127 Henry / thru 2/17
Sharon Butler / Pocket Utopia / 191 Henry / thru 2/17
Andrea Mary Marshall / La Viola / 179 East Broadway / thru 2/16
Khalil Rabah / e-flux / 311 East Broadway / thru 4/20
Georgie Nettel / Reena Spaulings / 165 East Broadway / thru 4/? Opening 3/3
Christopher K. Ho curated by Sara Reisman / Forever & Today / 141 Division / thru 2/17
Tyler Dobson / 47 Canal / thru 2/24
How I Wrote Elastic Man: A.Doran; F.Evans; D.Newman; D.Sokilow; P.vonZweck; I.S.Weeks  / Invisible-Exports / 14a Orchard / thru 3/10
Brion Nuda Rosch / DCKT / 21 Orchard / thru 2/10
Matthew Watson / Sheftel / 24a Orchard / thru 2/24
Renata Poljak / Stoyanov / 29 Orchard / thru 2/17
Anna Plesset / Untitled / 30 Orchard / thru 2/24
Les LeVeque; Pearl Blauvelt / Schuss / 34 Orchard / thru 2/24
Jimmy Raskin / Abreu / 36 Orchard / thru 2/17
Ilja Karilampi / Leslie-Fritz / 44 Hester / thru 2/17
Caitlin Masley / Lu Magnus / 55 Hester / thru 2/14 (extended)
John Pomara / Horton / 55-59 Chrystie / thru 3/10 Opening 2/8
Alan and Michael Fleming / Rucker / 141 Attorney / thru 3/10
Peter Wachtler / Ludlow 38 / 38 Ludlow / thru 2/17
Barry Stone / Nichtssagend / 54 Ludlow / thru 2/10
But The Clouds / Room East / 41 Orchard / thru 3/3
Lucas Knipscher; Win McCarthy; Sigmar Polke / Uffner / 47 Orchard / thru 3/3
Beatrice Scaccia / Bosi / 48 Orchard / thru 2/10 (extended)
Alessandro Brighetti / Scaramouche / 52 Orchard / thru 3/10
X-tra: L. Beck; L. Dona; S. Grodesky; Black Lake; F. Marcaccio; K. Raja; P. Rostovsky; D. Wiener / Heller / 54 Orchard / thru 3/3
Jason Karolak / McKenzie / 55 Orchard / thru 3/17 Opening 2/8
DeCenter: Centenary of the Armory Show / Abrons / 466 Grand / thru 4/7 Opening 2/17
Gavin Kenyon / Ramiken Crucible / 389 Grand / thru 3/3
Marin Majic; Nothing & Everthing curated by Tim Hawkinson / Straus / 299 Grand / thru 2/8
Sarah Walker / Artifact / 84 Orchard / 1/23 thru 3/3 Reception 2/6 (7-9 PM)
It’s Over There: M.Keegan; J.Richards; M.Lund; R.Marcus; E.Mast; L.Skaer; V.Yesiltac / Subal / 131 Bowery / thru 2/10
Max Warsh / Toomer Labzda / 100a Forsyth / thru 2/24
Caleb Considine / Essex Street / 114 Eldridge / thru 2/24
Bubi Canal / Munch / 245 Broome / thru 3/10 Opening 2/8
Marco Rios / Preston / 301 Broome / thru 2/17
Owen Kydd  / Beauchene / 327 Broome (new location) / thru 2/24
Johnny Abrahams / Hanley / / 327 Broome (new location) / thru 2/24
Romulo Sans / White Box / 329 Broome / thru 2/10
Permutation 03.1: Re-Learning / P! / 334 Broome / thru 3/2 Opening 2/7
Sadie Benning; Thomas Kovachevich; Dona Nelson / Callicoon / 124 Forsyth / thru 2/17
Siri Berg / Hionas / 124 Forsyth (new, second location) / thru 2/17
Omar Khayyam / Ping / 131 Eldridge / thru 2/16
Andy Graydon / LMAK / 139 Eldridge / thru 2/10
Benjamin Senior / Fuentes / 55 Delancey / thru 3/1 Opening 2/6
Cal Crawford / Brennan & Griffin / 55 Delancey / thru 2/24
Maya Bloch / Thierry Goldberg / 103 Norfolk / thru 2/17
Becky Beasley; Alicja Kwade / Cooley / 107 Norfolk / thru 3/17 Opening 2/10
Erik Wysocan / Gitlen / 122 Norfolk (new location) / thru 2/17
Nevermore / On Stellar Rays / 133 Orchard / thru 3/10
Thomas Bayrle / The Artist’s Institute / 163 Eldridge / thru 7/14 Opening 2/10
Tectonic Drift: Amanda Church; Brian Cypher; Stacy Fisher; Gary Petersen; Russell Tyler / Morris / 163 Chrystie / thru 3/16 Opening 2/13 (6-9 PM)
Casey Ruble  / Foley / 97 Allen / thru 2/24
Nathaniel Robinson / Feature / 131 Allen / thru 2/9
Jane Mount / Bekman / 6 Spring / thru 2/17 Opening 2/8
Color or Colour: Ben Eine; Lee Baker; Katrin Fridriks; Michael Bevilacqua / Charles Bank / 196 Bowery / thru 2/17 (extended)
The White Album organized by David Fierman & Amie Scally  / James / 143B Orchard / thru 2/22
All The Best People / 1:1 / 121 Essex – floor 2 / thru 2/14
SexEd: Chapter 1 curated by Liz Slagus & Norene Leddy / Cuchifritos / 120 Essex (SE corner of market) / thru 3/10 Opening 2/9 (4-6:30 PM)
Camila Sposati / Eleven Rivington / 11 Rivington / thru 2/10
Environmental Services: Doug Weathersby; Carolyn Salas / Dodge / 15 Rivington / thru 2/17
Narcissister / Envoy / 87 Rivington (second location) / thru 2/10
Takuro Kuwata / Salon 94 / 1 Freeman Alley / thru 2/23
David Kramer; Michael Harrington / Mulherin+Pollard / Freeman Alley – 187 Chrystie / thru 2/24
Metal Coyote curated by Aldo Sanchez / Y / 165 Orchard / thru 2/17
Hooper Turner / Frosch & Portmann / 53 Stanton / thru 3/10
Drew Conrad / Fitzroy / 195 Christie / thru 2/22 (extended)
Ishmael Randall Weeks / Eleven Rivington / 195 Chrystie (second location) / thru 2/10
Robin Rhode / Lehmann Maupin / 201 Chrystie / thru 3/9
Nari Ward thru 4/21; NYC 1993 thru 5/26 Opening 2/13 / New Museum / 231-235 Bowery
Takuro Kuwata / Salon 94 / 243 Bowery / thru 2/25
Fabio Viale; Quadreria Italian Paintings / Sperone Westwater / 257 Bowery / thru 2/23
Lauren Dicioccio; Word: R. Wynne; S. Hyland; K. Fandell; C. Conant; T. Allen / Tomlinson Kong / 270 Bowery / thru 3/29
Vandana Jain / Station Independent / 164 Suffolk / thru 2/10
Snout to Tail: Anna-Sophie Berger; Zak Kitnick; Sean Paul / JTT / 170 A Suffolk / thru 2/17
Dream Out: Joke Schole; Steel Stillman; Sally Webster / Show Room / 170 Suffolk / thru 2/24
Paul Resika / Harvey / 208 Forsyth / thru 2/10
Katrina del Mar / Participant / 253 E Houston / thru 2/17
Kurt Johannessen Opening 2/8; Michael Alan / NOoSPHERE / 251 E Houston / thru 2/24
Melissa Dubbin; Aaron Davidson / Audio Visual Arts / 34 E 1 / thru 2/17
Decopolis / The Proposition / 2 Extra Place (East 1st St. off Bowery) / thru 2/24 Opening 2/6
Joel Holmberg / American Contemporary / 4 E 2 / thru 2/22
Jaimie Warren thru 2/6 Closing talk 8 PM; Herbie Flether thru 2/28 Opening 2/9 / The Hole / 312 Bowery

TRIBECA & SOHO & NOHO & EAST VILLAGE & MURRAY HILL
13.0.0.0.0 / RH / 137 Duane / thru 2/7 (extended)
Dark Paradise curated by Tim Goossens; Etc. / Clocktower – Art on Air / 108 Leonard, 13th floor / thru 4/1
Timothy Paul Myers / Masters & Pelavin / 79 Jay / thru 2/23
Strauss Bourque-LaFrance / Kansas / 59 Franklin / thru 2/9
Adam McEwen / The National Exemplar / 381 Broadway @ White – suite 206 / thru 2/28
Meric Algun Ringborg; Shezad Dawood; Anetta Mona Chisa; Lucia Tkacova / Art in General / 79 Walker / thru 3/23
Open Sesame organized by Ola El-Khalidi / Apexart / 291 Church / thru 3/2
Jon Kessler / Swiss Institute / 18 Wooster / thru 4/28 Opening 3/6
Saya Woolfalk / 3rd Streaming / 10 Greene – floor 2 / thru 4/25
Richard Ross / Feldman / 31 Mercer / thru 2/16
Dynasty curated by Amy Goldrich; Christopher Ho; Omar Lopez-Chahoud; Sara Reisman / Hotel Particular / 6 Grand / thru 4/20
Rutherford Chang / Recess Activities / 41 Grand / thru 3/9 Reception 2/7
DIS / Geiss / 76 Grand / thru 2/24
Black Cake curated by Alex Gartenfeld / Team / 83 Grand / thru 2/16
Alexandre Singh; Ignacio Uriarte; Ishmael Randall Weeks  / Drawing Center / 35 Wooster / thru 3/13
Black Cake curated by Alex Gartenfeld / Team / 47 Wooster / thru 2/16
Frozen Lakes / Artists Space / 38 Greene / thru 3/24
Martin Soto Climent / Clifton Benevento / 515 Broadway / thru 3/2
SHYU Ruey Shiann curated by Sean C.S. Hu / ISE Foundation / 555 Broadway / thru 3/1
Mel Bochner / Freeman / 560 Broadway @ Prince / thru 2/?
Encounter: J. Abelow; A. Sabah; R.E. Meatyard; F. Killaars; A. Feldman curated by Y.Baras / Zurcher / 33 Bleecker / thru 2/24
Brennan Gerard; Ryan Kelly / Werble / 83 Van Dam / thru 2/16
Four houses, some buildings and other spaces / 80WSE / NYU / 80 Washington Square East / thru 3/16
Allen Ginsberg / NYU Grey Art Gallery / 100 Washington Square East / thru 4/6
Leo Steinberg curated by David Cohen & Graham Nickson / New York Studio School / 8 E 8 / thru 3/9
Robert Whitman / Broadway 1602 / 1181 Broadway @ 28 – floor 3 / thru 2/20
 
CHELSEA & WEST VILLAGE
Christopher Knowles; Nick Relph / Gavin Brown / 601 Washington - 620 Greenwich / thru 2/23
Andy Kaufman / Maccarone / 630 Greenwich / thru 2/16
The Stairs curated by Sebastian Black & Mathew Cerletty / Algus Greenspon / 71 Morton / thru 3/2
Looking Back selected by Richard Birkett / White Columns / 320 W 13 enter on Horatio bet. Hudson & 8th Ave. / thru 2/24
Kinesthetics: Art Imitating Life / Pratt / 144 W 14 / thru 4/27 Opening 2/7
Casting the Divine thru 2/11; Place of Provenance thru 3/25; Radical Terrain thru 4/29; Etc. / Rubin Museum / 150 W 17
Margaret Lee; Matthew Higgs / Murray Guy / 453 W 17 / thru 2/23
Daniel Buren / Petzel / 456 W 18 (new, second location) / thru 2/16
Dieter Roth; Bjorn Roth / Hauser & Wirth / 511 W 18 (new, second NYC location) thru 4/13
Matthew Benedict / Alexander and Bonin / 132 10th Ave. @ 18  / thru 3/9
John Byam / Edlin / 134 Tenth Ave. / thru 3/6
Paul Resika / Bookstein / 138 Tenth Ave. @ 19 / thru 2/9
Diana Cooper / Postmasters / 459 W 19 / thru 2/9
Jacob Kassay / Kitchen / 512 W 19 / thru 2/16
Dan Perjovschi / Lombard-Freid / 518 W 19 / Closed while in recovery
Alyce Santoro; Alison Fox; Sam Messer / Gasser Grunert / 524 W 19 / thru 2/16
Luc Tuymans / Zwirner / 519 W 19 / thru 2/9
Francis Alys / Zwirner / 525 & 533 W 19 / thru 2/9
INsite-INchelsea / Rosenfeld / 100 Eleventh Ave. @ 19 / thru 3/9
Steve Burtch / Nyehaus / 358 W 20 / thru 3/2
Jason & Sarah Kane / Hansel and Gretel Picture Garden / 511 W 20 / thru 2/23
Zwelethu Mthethwa  / Shainman / 513 W 20 / thru 2/23
Davi Det Hompson / ZieherSmith / 516 W 20 / thru 3/2
Daniel Buren / Bortolami / 520 W 20 / thru 2/16
Sin Titulo / Bienvenu / 529 W 20 - floor 2 / thru 3/3
Marina Zurkow / Bitforms / 529 W 20 - floor 2 / thru 2/16
Carter Hodgkin / Bibro / 529 W 20 - floor 4 / thru 2/9
Henry Darger / Ricco-Maresca / 529 W 20 - floor 3 / thru 2/9
Peter Wayne Lewis / Skoto /  529 W 20 - floor 5 / thru 2/23
Faith Ringgold / ACA / 529 W 20 - floor 5 / thru 3/10 Opening 2/9
Sandy Walker / Harris / 529 W 20 - floor 6 / thru 3/9 Opening 2/7
Josette Urso / Markel / 529 W 20 - floor 6 / thru 3/9 Opening 2/7
Ron Klein / Scott / 529 W 20 - floor 7 / thru 2/16
Mara Held / Snyder / 529 W 20 - floor 10 / thru 3/2
Jimmy Ong / Rollins / 529 W 20 - floor 10 / thru 2/23
David Shrigley / Kern / 532 W 20 / thru 2/16
Dan Flavin; Donald Judd / Zwirner / 537 W 20 (new, additional location) / thru 3/16 Opening 2/15
Sin Titulo; Leo Gabin / Dee / 545 W 20 / thru 2/16
Deep Cuts curated by David Humphrey and Wendy White / Kustera / 520 W 21 / thru 3/2
Lustlands: Lakis & Aris Ionas; Nadja Argyropoulou with others / Family Business / 520 W 21 / thru 2/16 Closing Reception 2/16
Sabine Hornig; Dirk Stewen / Bonakdar / 521 W 21 / thru 2/23
Repetition 1960-1975 / Cooper / 521 W 21 / thru 2/9
Charlie Roberts / Kravets Wehby / 521 W 21 / thru 2/23
Giorgio Griffa / Kaplan / 525 W 21 / thru 3/2
Miroslaw Balka / Gladstone / 530 W 21 / thru 3/30 Opening 2/21
Meg Webster thru 2/9; Julian Lethbridge thru 2/16 / Cooper / 534 W 21
Doug Aitken / 303 / 547 W 21 / thru 3/16
How to Tell the Future from the Past  / Haunch of Venison / 550 W 21 / thru 3/2
Stephen Pusey / Guided By Invoices / 558 W 21 / thru 2/9 (extended)
Bohemian Nights organized by Ingrid Dinter / IMC / 56 W 22 / thru 2/8 (extended)
Nayland Blake / Marks / 502 W 22 / thru 4/19
Almanac / Newman Popiashvili / 504 W 22 / thru 2/16
Jacolby Satterwhite / Rowe / 504 W 22 / thru 2/16
Darren Almond / Marks / 522 W 22 / thru 4/19
Maria Loboda / Kreps / 525 W 22 / thru 2/16
Esteban Vicente / Ameringer McEnery Yohe / 525 W 22 / thru 2/9
Luigi Ghirri / Marks / 526 W 22 / thru 4/19 Opening 3/5
Jorge Queiroz / Sikkema Jenkins / 530 W 22 / thru 3/2
Damien Hirst / Nitsch / 534 W 22 / thru 3/2
Walt Kuhn / DC Moore / 535 W 22  - floor 2 / thru 3/16 Opening 2/7
Suzanne Treister / PPOW / 535 W 22 - floor 3 / thru 2/16
David Hilliard / Yancy Richardson - floor 3 / 535 W 22 / thru 2/16
Charlotte Dumas / Saul / 535 W 22 - floor 6 / thru 3/9 (extended)
Amy Cutler / Tonkonow / 535 West 22nd - floor 6 / thru 3/9
David Allee / Morgan Lehman / 535 W 22 - floor 6 / thru 2/16
Lawrence Beck / Sonnabend / 536 W 22 / thru 2/9
Steven Bindernagel / CRG / 548 W 22 / thru 2/23
H.C. Westermann; Dan Attoe / Franklin Parrasch / 548 W 22 / thru 2/16
This is This: D.Bader; A.DaCorte; N.Darmstaedter; N.Dash; M.Flood; B.Lynch; G.Revoir; Z.Susskind / Feuer / 548 W 22 / thru 2/16
Kenseth Armstead / Churner & Churner / 205 Tenth Avenue @ 22 / thru 3/16 Opening 2/7
Joseph Stashkevetch / Von Lintel / 520 W 23 / thru 2/16
Ersatz Affiches: Barbara Bloom; Ernst Caramelle; Anna Craycroft; Simryn Gill; Matt Mullican / Williams / 521 W 23 / thru 2/9 Reception 2/9
Raven Schlossberg / Zoubok / 533 West 23 / thru 2/9
Todd Kelly / Geisberg / 537b W 23 / thru 3/9
New Year 2013 / Thatcher / 539 W 23 / thru 2/9
A.R. Penck / Koenig / 545 W 23 / thru 2/23
Niko Luoma / Wolkowitz / 505 W 24 / thru 2/16
Svenja Deininger / Boesky / 509 W 24 / thru 2/16
Takesada Matsutani / Richard / 514 W 24 / thru 3/16 Opening 2/7
Charles Lutz / C24 / 514 W 24 / thru 3/1
Alighiero Boetti / Gladstone / 515 W 24 / thru 3/23 Opening 2/7
Trevor Paglen / Metro Pictures / 519 W 24 / thru 3/9 Opening 2/7
Stefanie Gutheil / Weiss / 520 W 24 / thru 2/9
Shaun O’Dell / Inglett / 522 W 24 / thru 2/9
Ken Lum / Jancou / 524 W 24 / thru 2/? Opening 2/? Closed for restoration
Jeff Muhs / Lyons Wier / 542 W 24 / thru 2/9
Aaron Bobrow / Rosen / 525 W 24 / thru 3/23 Opening 2/8
Cesare DeCredico; Black Lake; Peik Larsen; Max Razdow / Freight + Volume / 530 W 24 / thru 2/16
Ragnar Kjartansson / Luhring Augustine / 531 W 24 / thru 3/9
Marco Brambilla / Klagsbrun / 534 W 24 / thru 2/23
Gary Panter / Fredericks Freiser / 536 W 24 / thru 2/23
Keith Sonnier / Boone / 541 W 24 / thru 2/23
Jacob Kassay; Lawrence Weiner; Olivier Mosset / Rosen / 544 W 24 (second, new location) / thru 2/23 Opening 2/9
Jean-Michel Basquiat / Gagosian / 555 W 24 / thru 4/6 Opening 2/7
Paul Laffoley / Kent / 210 Eleventh Ave – floor 2 / thru 3/9
Henri Michaux; Group / Thorp / 210 Eleventh Ave - floor 6 / thru 3/2 (extended)
Greetings From Paradise / Fischbach / 210 Eleventh Ave. – floor 8 / thru 3/15 Opening 2/7
Dan Flavin; Donald Judd / Senior & Shopmaker / 210 Eleventh Avenue – floor 8 / thru 3/30 Opening 2/8
Leonard Contino curated by Mark di Suvero / Cue Art Foundation / 137 W 25 (new location) / thru 3/9
Brian Clarke / Pace / 508 W 25 / thru 2/16
Song Dong / Pace / 510 W 25 / thru 2/23
Tim Berg; Rebekah Myers / Dean / 511 W 25 / thru 2/16
Gayleen Aiken / Ross / 511 W 25 / thru 3/2
Peter Soriano / Lennon, Weinberg / 514 W 25 / thru 2/23
Tom Ngo; Alex Paik; Benrei Huang / Margolis / 523 W 25 / thru 3/23 Opening 2/14
Nicolas Touron; Kosyo Minchev / Stux / 530 W 25 / thru 2/23
Peter Waite / Winston Wachter / 530 W 25 / thru 3/2
John Parks / Jaeckel / 532 W 25 / thru 2/16 (extended)
Song Dong / Pace / 534 W 25 / thru 2/23
Paint: W.Bailey; D.Bates; J.Berthot; C.Garabedian; J.Glantzman; J.Lees; S.Lewis; G.Moore; D. Reed; J.Walker / Cunningham / 541 W 25 / thru 2/16
Hilary Harkness; Tom Molloy  / Flag Art Foundation / 545 W 25 - 9th Floor / thru 5/18 Opening 2/8
Robert Lazzarini; Yoshiaki Mochizuki / Marlborough / 545 W 25 / thru 2/16
McDermott & McGough / Cheim & Read / 547 W 25 / thru 2/23
Gayle Wells Mandle; Julia Mandle / Heller / 568 W 25 / thru 2/16
Liz Glynn; Jason Kraus; Dashiell Manley; Stephen Prina / Harris Lieberman / 508 W 26 (Ground Floor) / thru 2/16
Tony Conrad / Greene Naftali / 508 W 26 - floor 8 / thru 2/23
Beth Lipman / Oliver / 513 W 26 / thru 3/9
Wendell Castle / Freidman Benda / 515 W 26 / thru 2/9
George Little / Cristea / 521 W 26 / thru 2/16
Jane Hammond  / Pace Prints / 521 W 26 / thru 3/2
Ivan Puig / MagnanMetz / 521 W 26 / thru 3/9
Larry Poons / Howard / 525 W 26 – floor 4 / thru 3/2
Larry Poons / Danese / 525 W 26 – floor 4 (new, temporary location) / thru 3/2
Roy De Forest / Adams / 525 W 26 / thru 2/9
Johanna Unzueta / Vogt / 526 W 26 - floor 2 / thru 2/9
Tom Sanford / Bravin Lee / 526 W 26 - floor 2 / thru 2/9
Hugh Steers / Gray / 526 W 26 - floor 2 / thru 2/23
Senga Nengudi / Erben / 526 W 26 - floor 4 / 1/17 thru 2/23
The Beacon / Salomon / 526 W 26 - floor 5 / thru 2/16
She / Cullen / 526 W 26 - floor 5 / thru 2/9
Distance and Desire / Walther / 526 W 26 – floor 7 / thru 3/9
Nancy Spero / Galerie Lelong / 528 West 26th / thru 2/16
Color Shift curated by Jordan Tate / Mixed Greens / 531 W 26 / thru 2/9
Wang Xieda; Sol LeWitt / Cohan / 533 W 26 / thru 2/9
Anna Betbeze; Josh Brand; Jessica Jackson Hutchins; Josh Tonseldt / Mitchell-Innes & Nash / 534 W 26 / thru 2/23
Robin Rhode / Lehmann Maupin / 540 W 26 / thru 2/23
Caro; Frankenthaler; Louis; Noland; Olitski; Stella / Kasmin / 293 Tenth Ave. / thru 2/23
Deborah Kass / Kasmin / 515 W 27 / thru 2/23
Michele Pred; Lisea Lyons / Hoffman / 520 W 27 / thru 3/16 Opening 2/7
Hosook Kang / Tagore / 547 W 27 – floor 1 / thru 2/23
China Blue; Gary Pennock; Sujin Lee / AC Institute / 547 W 27 – floor 2 / thru 2/23
Emma Amos / Flomenhaft / 547 W 27 / thru 3/2
Wit / The Painting Center / 547 W 27 – floor 5 / thru 3/2
Keun Young Park / Accola Griefen / 547 W 27 – floor 6 / thru 2/23
Thomas Barrow / Eller / 615 W 27 / thru 2/9
Gaylen Gerber / Wallspace / 619 W 27 / thru 2/9
Michael Waugh / Winkleman / 621 W 27 / thru 2/9
Sascha Braunig / Foxy Production / 623 W 27 / thru 2/9
Jackie Gendel / Bailey / 625 W 27 / thru 2/9
Alexander Melamid / Art Amalgamated / 317 Tenth Ave. @ 29 / thru 2/23
Alexander Melamid / Art Amalgamated / 130 W 29 –suite 1004 / thru 2/23
Sandra Vasquez de la Horra / Nolan / 527 W 29 / thru 2/16
Aaron Aujla; John Pittman; Charles Harlan / Martos / 540 W 29 / thru 2/16
Dan McCarthy / Shoot the Lobster / / 540 W 29 / thru 2/16
Reduce Reuse Recycle / Tierney / 546 W 29 / thru 2/26
 
MIDTOWN & UPTOWN & HARLEM
Terence Koh; Laurent Grasso; Johan Grimonprez / Kelly / 475 Tenth Avenue @ 36 / thru 2/9
Drawing Surrealism / Morgan Library / 225 Madison @ 36 / thru 4/21
Black + White / VanDeb / 313 W 37  - floor 7 / thru 2/21
Peter Nadin / Horticultural Society of NY / 148 W 37 / thru 2/8
Timothy Linn / Heskin / 443 W 37 / thru 3/16 Opening 2/14
The Book Lovers / EFA Project Space / 323 W 39 / thru 3/9
Tamara Gonzales / NYPL Mid-Manhattan – ground floor – NW corner / Fifth Avenue @ 40th / thru 5/23
(Un)Natural Limits: T.Hirshhorn; M.Kessler; Superflex; M.L.Ukeles; L.Weinberger; DesireM.C. / Austrian Cutural Forum / 11 E 52 / thru 4/1
To be a Lady: Forty-Five Women in the Arts curated by Jason Andrew / Norte Maar / 1285 Ave. of the Americas @ 52 / thru 3/22 (extended)
Alina Szapocznikow thru 3/28; Trisha Donnelly thru 4/8; Performing Histories thru 5/25; Tokyo 1955-1970 thru 2/25; Etc. / MoMA / 11 W 53
Wolfgang Laib thru 3/11/ Inventing Abstraction 1910-1925 thru 4/15; Meiro Koizumi thru 5/6 / MoMA / 11 W 53
Charles Clough; Beatrice Mandelman / Findlay / 724 Fifth @ 57 – floor 8 / thru 2/23
Patricia Broderick; Ilse Murdock / de Nagy / 724 Fifth Ave. @ 57 / thru 2/23
Eve Biddle; Davide Cantoni; Troels Carlsen; Danilelle Durchlag; Kelly Go / Davidson / 724 Fifth Ave. @ 57 / 2/5 thru 3/9 Reception 2/7
Joan Synder / Gering & Lopez / 730 Fifth Ave. @ 57 / thru 2/23
Glenn Goldberg; Terrell James; Kevin King; Li-lan; Nick Lamia; Victoria Neel; Bryan Osburn; Kenneth Blom / McCoy / 41 E 57 / thru 2/8
Lois Dodd / Alexandre / 41 E 57 / thru 2/16
Bernard Frize / Pace / 32 E 57 / thru 3/9
Francisco Leiro; Ricardo Maffei / Marlborough / 40 W 57 / thru 2/9
Rosy Keyser / Blum / 20 W 57 – floor 2 (new location) / thru 3/? Opening 2/28
Vista Bonita: Alexander; Hafif; Kauffman / Franklin Parrasch / 20 W 57 / thru 2/16
Nicolas Carone / Washburn / 20 W 57 / thru 4/6 Opening 2/7
Tacita Dean / Goodman / 24 W 57  / thru 3/9
Francisco Leiro; Ricardo Maffei / Marlborough / 40 W 57 / thru 2/9
Winter Group / McKee / 745 Fifth @ 57 / thru 2/?
Peter Saul; Jim Shaw / Boone / 745 Fifth @ 57 / thru 2/23
The Art of Scent thru 2/24, Etc. / Museum of Art and Design / 2 Columbus Circle @ 59
New York I Love You Sometimes curated by George Terry / Classic Six / 1 E 62 – floor 3 / thru 2/23
Specific Collisions curated by Melissa Gordon / Boesky / 118 E 64 / thru 2/23
Rafael Ferrer / Baumgold / 60 E 66 / thru 3/16 Opening 2/8
Gutai / McCaffrey / 23 E 67 / thru 2/23
Osvaldo Romberg / Faria / 35 E 67 / thru 3/23 Opening 2/7
Open Work in Latin America, NY & Beyond: Conceptualis Reconsidered, 1967-1978 / Hunter / Lexington & 68 / thru 5/5 Opening 2/7
Anj Smith / Hauser & Wirth / 32 E 69 / thru 2/23
Paperwork: A Brief History of Artist’s Notebooks / Roth / 160A E 70 / thru 3/29 Opening 2/14
Kurt Schwitters / Jacobson / 17 E 71 / thru 3/30
Joel Shapiro / Starr / 5 E 73 / thru 3/23
Anthony Caro; Jules Olitski / Freedman / 25 E 73  / thru 2/9 (extended)
John McLaughlin / Van Doren Waxter / 23 E 73 / thru 3/? Opening 2/20
Jay DeFeo thru 6/2 Opening 2/28; Sinister Pop; Blues for Smoke thru 4/28 Opening 2/7 Etc. / Whitney Museum / Madison @ 75
James Jean / Tilton / 8 E 76 / thru 2/16
Brice Marden / Gagosian / 980 Madison @ 77th / thru 2/23
A.R. Penck / Werner / 4 E 77 / thru 3/9
Alexander Calder / L&M 45 E 78 / thru 2/9
Enoc Perez / Acquavella / 18 E 79 / thru 2/9
J. Bock; G. Condo; M. Kippenberger; J. Munoz; R. Prince; C. Sherman; A. Warhol / Skarstedt / 20 E 79 / thru 2/23
Faking It:…before photoshop thru 6/27; Matisse thru 3/17; Etc. / Met Museum / 5th Avenue @ 82nd
Gutai thru 5/8 Opening 2/15; Zarina Hashmi thru 4/21; Etc. / Guggenheim / 1071 Fifth Avenue @ 89
Seismic Shifts; The 2013 Annual / National Academy / 1083 Fifth Avenue @ 89 / thru 5/5
Sharon Lockhart; Ori Gersht thru 3/24; Etc. / Jewish Museum / 1109 5th Avenue @ 92
Fore; Etc. / Studio Museum /144 W 125 / thru 3/10
 
BROOKLYN
Nancy Manter / Kentler International Drawing Space / 253 Van Brunt / Red Hook / thru 3/31 Opening 2/15
Materializing “Six Years” thru 2/17; Duron Jackson thru 2/10; El Anatsui thru 8/4 Opening 2/8; Etc. / Brooklyn Museum / 200 Eastern Pwy.
Sign of the Tides: Helmut Dick; Karni Dorell; Jennifer Protas; Roel van Timmeren / FiveMyles / 558 St. Johns Place, Brooklyn / thru 2/21
Maximilian Goldfarb / Gridspace / 112 Rogers Avenue , Brooklyn / thru 3/4
Eric LoPresti / Kunsthalle Galapagos / 16 Main / Dumbo / thru 3/10 Opening 2/6
Tilman / Minus Space / 111 Front / Dumbo / thru 2/9
Bahar Behbahani / Causey / 11 Front / Dumbo / thru 3/3 Opening 2/7
Catherine Mosley; Hannah Smith Allen; Yet ? organized by Leila Daw & Elisabeth Munro-Smith / AIR / 111 Front, / Dumbo / thru 3/3 Opening 2/7
Faranu & Mike Redman / Transparent Studio: Bose Pacia / 163 Plymouth / Dumbo / thru 2/12 Reception 2/7 (6-9 PM)
Janet Biggs; Aude Moreau (Brooklyn-Montreal) / Smack Mellon / 92 Plymouth / Dumbo / thru 2/24
Michel Auder; Andrew Neel / Microscope / 4 Charles Pl. / Bushwick / thru 2/11
J. Brown; H. Coulis; M. Hailey; S. Homer; R. Litt; C. Andrews;  / Storefront Bushwick / 16 Wilson Avenue / Bushwick / thru 3/10 Opening 2/8 (6-9 PM)
Giacometti; and Drawings / Norte Maar / 83 Wycoff  #1B, Bushwick / thru 2/24
Jessica Ann Peavy / Agape / 56 Bogart / Bushwick / thru 2/24
Brooklyn-Montreal: Sebastien Cliché; Sylvie Cotton; Chelsea Knight; Mark Tribe / Momenta / 56 Bogart / Bushwick / thru 2/17
Kevin Curran; Paul D’Auostino; Barbara Friedman; Joan Louge; Cathy Quin / Studio 10 / 56 Bogart / Bushwick / thru 3/10 Opening 2/8 (7-9 PM)
Elise Engler / Henry Contemporary / 56 Bogart / Bushwick / thru 2/10
Tad Beck; Diana Cherbuliez / Theodore / 56 Bogart / Bushwick / thru 2/24
Siobhan McBride thru 3/9 Opening 2/8 (7-9 PM) / Videorover: Season 5 curated by Rachel Steinberg thru 5/17 / Nurtureart / 56 Bogart, Bushwick
Lester Johnson / et al / 56 Bogart / thru 2/28 (exyended)
Jene Highstein curated by Bonnie Rychlak / ArtHelix / 56 Bogart / Bushwick / thru 2/25
Rachel de Joode / Interstate / 66 Kickerbocker Ave. / Bushwick / thru 3/17 Opening 2/16
Michelle Forsyth / Auxiliary Projects / 2 St. Nicholas – space 25, Bushwick / thru 2/10
Drafted / Schema Projects / 92 St. Nicolas / Bushwick / thru 2/24
Jan Holthoff / Pettit / 119 Ingraham #312 /, Bushwick / thru 2/25 (extended)
Angular Seduction curated by Vincent Como / TigerStrikeAsteroid / 44 Steward Ave. #49, Bushwick / thru 2/17
Korakrit Arunanondchai / Clearing / 505 Johnson Ave. / thru 3/24 Opening 2/9 (4-8 PM)
Julian Kreimer / Weeknights / 566 Johnson Ave. / thru 2/17
Brural: Peripheral Vision curated by Daria Kostina & Irina Danilova / Active Space / 566 Johnson Ave. / thru 2/24
Aki Sasamoto / Soloway / 348 S. 4th / Williamsburg / thru 2/24 (extended)
Nation / Sideshow / 319 Bedford / Williamsburg / thru 3/3
Brooklyn-Montreal: P. Martinez; J. Favreau; S. Brower; M. Beausejour / Parker’s Box / 193 Grand / Williamsburg / thru 2/17
Jeff Elrod / Journal / 106 North 1st / Williamsburg / thru 2/17
Sean Hemmerle / Front Room / 147 Roebling / Williamsburg / thru 3/10 Opening 2/15 (7-9 PM)
Strings: Monica Bate; Luisa Pereira; Johann Diedrick / Ventana244 / 244 N 6 / Williamsburg / thru 3/2 Opening 2/8 (6-9 PM)
Andrea Way; Brooklyn-Montreal: William Lamson; Isabelle Hayeur / Pierogi / 177 N 9th / Williamsburg / thru 2/10
Kevin Cooley / The Boiler / 191 N. 14th St. / Greenpoint / thru February
Heji Shin / Real / 673 Meeker / Greenpoint / thru 2/24
Paperazzi / Kurnatowski / 205 Norman / Greenpoint / thru 2/10
Morph / Fowler / 67 West  #206 / Greenpoint / 2/11 thru 2/28 Reception 2/16 (7-10 PM)
Thomas Buildmore; Charles Wilkin / Calico / 67 West  #206 / Greenpoint / thru 3/1 Reception 2/8 (7-10 PM)
Lyndsy Welgos / Rawson / 223 Franklin / Greenpoint / thru 3/? Opening 2/16

STATEN ISLAND, QUEENS, BRONX
Matt Blackwell; Lars Kremer / Valentine / 464 Seneca, Ridgewood, Queens / thru 3/10 Reception 2/15 (6-9 PM)
Exhibition Game curated by Joe Nanashe / Small Black Door / 19-20 Palmetto, Ridgewood, Queens / thru 2/24
Real Op: Jeff Fichera; Cathy Nan Quinlan; Aaron Williams / Parallel / 1717 Troutman #220 / Ridgewood, Queens / thru 2/17
Emergent Systems / Harbor / 1717 Troutman #258 / Ridgewood, Queens / thru 2/10 (extended) Closing 2/9 (6-9 PM)
Corey Escoto / Regina Rex / 1717 Troutman #329 / Ridgewood, Queens / thru 2/17
Tracing the Fish Bladder curated by Guy Goldstein / Radiator / 10-61 Jackson / Long Island City / thru 3/1
In Practice: Double Life; Nairy Baghramian / Sculpture Center / 44-19 Purves St. Long Island City / thru 3/25
H. Bhabha; T. lanigan-Schmidt thru 4/1; Now Dig This! thru 3/11; New Pictures thru 3/3; Etc. / MoMA PS1 / 22-25 Jackson / Long Island City
Donut Muffin curated by J. Duffett & T. Gonzales / Dorsky Curatorial Programs / 11-03 45th Ave., Long Island City / thru 3/10
How Much Do I Owe You / No Longer Empty @ The Clock  Tower / 29-27 41st Ave., Long Island City / thru 3/13
Nancy Dwyer; Visual Conversations / Fisher Landau Center for Art / 38-27 30th Long Island City, Queens / thru 4/7
Emerging Artist Fellowship / Socrates Sculpture Park / 32-01 Vernon Blvd. / LIC / thru 3/31
Process and Progress: Engaging in Community Change / Bronx River Art Center / 305 E 140 / The Bronx / thru 5/30
Joan Semmel / Bronx Museum / 1040 Grand Concourse, The Bronx / thru 6/9
Contemporary Cartographies / Lehman College / Bedford Park Blvd West, The Bronx / 2/5 thru 5/11 Reception 3/18
Vital Signs: Dean Dempsey; Susan Fenton, Amy Jenkins; Lorie Novak; Dread Scott / Pelham / 155 Fifth Ave. / Pelham / thru 3/30
 
OTHER:
Walter De Maria / The Broken Kilometer / DIA / 393 West Broadway / ongoing
Walter De Maria / The New York Earth Room / DIA / 141 Wooster / ongoing
A. Ruppersberg; R. Artschwager; El Anatsui; V. Overton; S. Finch; T. Houseago; Lilliput (group) / High Line Park
Leo Villareal / Madison Square Park / thru 2/15
Sandra Gibson & Luis Recoder / Madison Square Park / thru 4/5 Opening 3/1
Monika Sosnowska / Public Art Fund / Doris C. Freeman Plaza: 5th Avenue @ 60th / thru 2/17
Mark di Suvero / Brooklyn Bridge Park Pier 1 / ongoing
Oscar Tuazon / Public Art Fund / Brooklyn Bridge Park / thru 4/26
 
SELECTED EVENTS:
Monday, 2/4, 6:30 PM / David Diao on Barnett Newman / DIA / 535 W 22 – floor 5 / $
Tuesday, 2/5, 6:30 PM / Donald Baechler on his work / New York Studio School / 8 W 8 / FREE
Tuesday, 2/5, 7 PM / Vitaly Komar on his work / SVA / Amphitheater / 209 E 23 / FREE
Tuesday, 2/5, 8 PM / Trenton Doyle Hancock on his work / Columbia / Prentis Hall / 632 W 125 / FREE
Wednesday, 2/6, 6:30 PM / Rebecca Rabinow on Matisse / New York Studio School / 8 W 8 / FREE
Wednesday, 2/6, 7 PM / Mierle Laderman Ukeles on her work / The New School Kellen Auditorium / 66 Fifth Avenue / FREE
Thursday, 2/7, 6:30 PM / Christopher K. Ho reads, with curators Sara Reisman & Herb Tam / MOCA / 215 Centre / RSVP / FREE
Friday, 2/8, 9 AM / Performa: Black Surrealism film program / NYU Einstein Aud. Barney Bldg. / 34 Stuyvesant / RSVP / FREE
Friday, 2/8, 1-5:30 PM / Performa: Black Surrealism conference / NYU Einstein Aud. Barney Bldg. / 34 Stuyvesant / RSVP / FREE
Friday, 2/8, 6:30 PM / Black Lake: Susan Jennings & Slink Moss perform / Heller / 54 Orchard / FREE
Saturday, 2/9, 1-5:30 PM / Performa: Black Surrealism conference / NYU Einstein Aud. Barney Bldg. / 34 Stuyvesant / RSVP / FREE
Sunday, 2/10, Noon -3 PM / Open Studios / Wave Hill / 675 W 252 Street, Bronx / RSVP / FREE
Sunday, 2/10, 3 PM / Walkthrough of Donut Muffin with curators Jessica Duffett and Tamara Gonzales / Dorsky / 11-03 45th Ave., Long Island City / FREE
Sunday, 2/10, 6 PM / Morgan O’Hara; Gerano Cecere / Cornelia St. CafĂ© / 29 Cornelia / FREE
Monday, 2/11, 7 PM / Agneiwszka Kurant on Subjective Histories of Sculpture / Arnhold Hall, Parsons, The New School / 55 W 13 -  floor 2 / FREE
Tuesday, 2/12, 6-8 PM / Interval Measures: P. Apfelbaum; T. Feher; S. McClelland; A. Pibal; D. Oliver on view / Terras / 143 Reade / FREE
Tuesday, 2/12, 6:30 PM / Svetlana Alpers; David Rosand; Robert Storr with David Cohen on Leo Steinberg / New York Studio School / 8 W 8 / FREE
Tuesday, 2/12, 6;30 PM / RoseLee Goldberg on performance / Columbia / Prentis Hall / 632 W 125 / FREE
Wednesday, 2/13, 6:30 PM / Melissa Chiu on Art in China / New York Studio School / 8 W 8 / FREE
Wednesday, 2/13, 7 PM / Johan Grimonprez on his work / The New School Kellen Auditorium / 66 Fifth Avenue / FREE
Thursday, 2/14, 6 PM / “Wit” artist’s panel discussion / Wit / The Painting Center / 547 W 27 – floor 5 / FREE
Thursday, 2/14, 6:30 PM / Michael Brennan on his work / Brooklyn Art Space / 168 7th Street / Brooklyn / FREE
Tuesday, 2/19, 6:30 PM / Julian Bell and David Carrier: After the End of Art / New York Studio School / 8 W 8 / FREE
Tuesday, 2/19, 7 PM / Mark Lilla on The Artist, the Autist and the Fool / SVA / Theater / 333 W 23 / FREE
Tuesday, 2/19, 8 PM / Elizabeth Price on her work / Columbia / Prentis Hall / 632 W 125 / FREE
Wednesday, 2/20, 6:30 PM / Martin Kersels on his work / New York Studio School / 8 W 8 / FREE
Wednesday, 2/20, 6:30 PM / Tom Finkelpearl & others on What We Made  / Arnhold Hall, Parsons, The New School / 55 W 13 -  floor 2 / FREE
Wednesday, 2/20, 7 PM / Julie Ault on her work / The New School Kellen Auditorium / 66 Fifth Avenue / FREE
Monday, 2/25, 6:30 PM / Shannon Ebner on the Bechers / DIA / 535 W 22 – floor 5 / $
Tuesday, 2/26, 6:30 PM / Simon Carr; David Cohen; Mari Lyons with Deborah Rosenthal on Walter Sickert / New York Studio School / 8 W 8 / FREE
Tuesday, 2/26, 8:30 PM / Sarah Sze on her work / Columbia / Prentis Hall / 632 W 125 / FREE
Wednesday, 2/27, 7 PM / Paula Hayes on her work / The New School Kellen Auditorium / 66 Fifth Avenue / FREE
Friday, 3/1, 6:30 PM / The Review Panel: David Cohen; Ellie Bronson; Jonathan Goodman; John Yau / National Academy / 1083 Fifth @ 89 / $
Sunday, 3/3, 3 PM / Alchemy: panel on painting, sculpture & cooking: P.Bui; J.Fyfe; EJ Hauser; C.King; L.Luloff / Dorsky / 11-03 45th Ave., LIC / RSVP / FREE
Monday, 3/4, 6:30 PM / Thomas Schutte on his work / Public Art Fund @ New School / Arnhold Hall / 55 W 13 / $10  Free: all students & New School ID
Tuesday, 3/5, 6:30 PM / Judy Glantzman and Dawn Clements in conversation / New York Studio School / 8 W 8 / FREE
Tuesday, 3/5, 6:30 PM / Tamara Gonzales with Arezoo Moseni / NYPL Mid-Manhattan – ground floor – NW corner / Fifth Avenue @ 40th / FREE
Tuesday, 3/5, 8 PM / TBD on their work (check: http://blogs.cuit.columbia.edu/vals/vals-2012-2013-schedule) / Columbia / Prentis Hall / 632 W 125 / FREE
Wednesday, 3/6, 6:30 PM / Leah Dickerman on Inventing Abstraction / New York Studio School / 8 W 8 / FREE
Wednesday, 3/6, 7 PM / Wu Tsang on his work / The New School Kellen Auditorium / 66 Fifth Avenue / FREE
Thursday, 3/7, 7 PM / Saya Woolfalk performance / 3rd Streaming / 10 Greene – floor 2 / FREE
Saturday, 3/9, 7:30 PM / Photo as Art Panel: E. Tapley; A.J.J. Davis; C. Talese; E. Felicella; R.L.O. Jennings; S. Hemmerle / Zendo / 588 Broadway / Donation
Sunday, 3/10, 4 PM / Nancy Manter speaks on her work / Kentler International Drawing Space / 253 Van Brunt / Red Hook / FREE
Tuesday, 3/12, 6:30 PM / Catherine Murphy and Roger White in conversation / New York Studio School / 8 W 8 / FREE
Tuesday, 3/12, 8 PM / Charlie White on his work / Columbia / Prentis Hall / 632 W 125 / FREE
Wednesday, 3/13, 6:30 PM / Jack Flam on Courbet’s Modernity / New York Studio School / 8 W 8 / FREE
Wednesday, 3/13, 7 PM / Hans Haacke on his work / The New School Kellen Auditorium / 66 Fifth Avenue / FREE
Wednesday, 3/20, 6 PM / Margaret Evangeline; Jonathan Goodman; Dominique Nahas; Lilly Wei in conversation / NYPL – room 227 / 5th Ave. @ 42 / FREE
Wednesday, 3/20, 7 PM / Jack Whitten on his work / The New School Kellen Auditorium / 66 Fifth Avenue / FREE
Thursday, 3/21, 7 PM / Ilya and Emilia Kabakov on their work / SVA / Theater / 333 W 23 / FREE
Sunday, 3/24, Noon -3 PM / Open Studios / Wave Hill / 675 W 252 Street, Bronx / RSVP / FREE
Tuesday, 3/26, 6:30 PM / Dana Shutz on her work / New York Studio School / 8 W 8 / FREE
Tuesday, 3/26, 8 PM / TBD on their work (check: http://blogs.cuit.columbia.edu/vals/vals-2012-2013-schedule) / Columbia / Prentis Hall / 632 W 125 / FREE
Wednesday, 3/27, 6:30 PM / Kathryn Galitz: becoming Jacques-Louis David / New York Studio School / 8 W 8 / FREE
Tuesday, 4/2, 6:30 PM / Joan Snyder on her work / New York Studio School / 8 W 8 / FREE
Tuesday, 4/2, 8 PM / Wangechi Mutu on her work / Columbia / Prentis Hall / 632 W 125 / FREE
Wednesday, 4/3, 6:30 PM / Garth Evans and William Tucker in conversation with Ann Compton / New York Studio School / 8 W 8 / FREE
Wednesday, 4/3, 7 PM / Martin Kersels on his work / The New School Kellen Auditorium / 66 Fifth Avenue / FREE
Friday, 4/5, 6:30 PM / The Review Panel: David Cohen; Elisabeth Kley; Hearne Pardee; Martha Schwendener / National Academy / 1083 Fifth @ 89 / $
Tuesday, 4/9, 8 PM / Hito Steyerl on his work / Columbia / Prentis Hall / 632 W 125 / FREE
Wednesday, 4/10, 7 PM / Dolores Zinny on her work / The New School Kellen Auditorium / 66 Fifth Avenue / FREE
Tuesday, 4/16, 8 PM / Mary Reid Kelley and Patrick Kelley on their work / Columbia / Prentis Hall / 632 W 125 / FREE
Wednesday, 4/17, 7 PM / Nayland Blake on his work / The New School Kellen Auditorium / 66 Fifth Avenue / FREE
Tuesday, 4/23, 8 PM / Leslie Hewitt on her work / Columbia / Prentis Hall / 632 W 125 / FREE
Wednesday, 4/24, 7 PM / Pedro Lasch on his work / The New School Kellen Auditorium / 66 Fifth Avenue / FREE
Wednesday, 5/1, 7 PM / Fia Backstrom on her work / The New School Kellen Auditorium / 66 Fifth Avenue / FREE
Saturday, 5/4, 2:30 PM / Tamara Gonzales with Sharon Butler / NYPL Mid-Manhattan – ground floor – NW corner / Fifth Avenue @ 40th / FREE
Wednesday, 5/8, 6:30 PM / Ugo Rondinone on his work / Public Art Fund @ New School / Tishman Aud. / 66 W 12 / $10  Free: students & New School ID
Friday, 6/7, 6:30 PM / The Review Panel: David Cohen; Eva Diaz; Ken Johnson; Chloe Rossetti / National Academy / 1083 Fifth @ 89 / $


Note: Opening receptions are 6 to 8 PM unless otherwise noted; not all openings are receptions. All information subject to change. 


Please send suggestions for future lists to andrew@jonesginzel.com. To subscribe to the list, go to: http://www.andrewginzel.com/selected-shows.html


 
 -------


Subscribe to Two Coats of Paint by email.


2 comments:

Latest Hot Girls Pictures and Videos, Most Popular Sexy and Hot girls of Bollywood
hotentertainnews.blogspot.com


Painting means the practice of using paint, pigment, color or other medium to a surface (support base). People ..

In fact, people who have interest in collection of Russian paintings are not only limited to those of ..